I po smrti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího potrvá roky, než země obnoví produkci ropy na předválečnou úroveň. Tvrdí to analytici oslovení CNN. Žádný výrazný pokles cen ropy kvůli Libyi nelze očekávat, shodují se.

V současnosti Libye vyrábí kolem 350 000 barelů ropy denně. Během vrcholící občanské války počátkem roku se produkce ropy téměř zastavila.

Většinu ropy země dodává do Evropy, což vyplývá z geografické polohy i dlouholetého amerického embarga vůči diktátorskému režimu. Největším zahraničním těžařem ropy v zemi je italský koncern Eni, který obnovil těžbu ještě v průběhu konfliktu.

Libye bude schopna relativně rychle zdvojnásobit současnou produkci, a prodávat tak denně na trhu ropu za asi 80 milionů dolarů. Návrat k předválečným 1,6 milionu barelů denně, které by mohly přinést stovky milionů dolarů, bude ale pomalá a náročná práce. Revoluční vláda tvrdí, že se jí to podaří do roka, experti o tom pochybují.

"Myslíme si, že k předchozí úrovni 1,6 milionu barelů se země jen těžko vrátí v roce 2014," řekl analytik Deutsche Bank Paul Sankey.

Další zdržení bude souviset se vznikem nové vlády, na které se budou muset shodnout rozdílné politické a kmenové frakce.

Kromě Eni chtějí zahájit či posílit operace v Libyi evropští ropní giganti jako BP, Shell, Total nebo španělský Repsol a americké společnosti jako Occidental, Conoco Phillips Marathon nebo Hess.

Očekává se, že nová vláda bude dočasně respektovat staré smlouvy, aby měla zajištěné příjmy, nakonec bude ale muset fungování ropného průmyslu upravit novými zákony. Dokud zde bude vládnout nejistota, firmy budou investovat opatrně. Významné bude především otevírání nových ropných nalezišť, která se ukrývají pod povrchem libyjské pouště.

"Zkušenosti z Iráku a dalších zemí arabského jara ukazují, že vytvoření vlády, ministerstva pro těžbu a schválení zásadních zákonů bude trvat déle, než slibují," dodává Sankey.

Na levnější ropu a následně i benzin se nemohou příliš těšit ani obyvatelé Česka. Ropy se na světě vzhledem k celkovému oslabení ekonomického růstu už nyní těží dostatek, díky novým ložiskům v USA (Severní Dakota). Saúdská Arábie navíc uvažuje o omezení produkce, aby udržela ceny na současné úrovni.

"Nečekejte velký pokles cen ropy či zemního plynu kvůli Libyi," říká Mike Fitzpatrick, bývalý obchodník, který je nyní šéfredaktorem odborné publikace Energy Overview.

"Libye hraje spíš vedlejší roli," uzavírá.

Eni objevila v Mosambiku své dosud největší ložisko plynu

Italský ropný a plynárenský koncern Eni objevil u pobřeží Mosambiku obří ložisko zemního plynu o objemu asi 425 miliard metrů krychlových. Eni dnes oznámila, že jde o největší nález v její historii, jímž si posílí pozice na africkém kontinentě.

Eni nyní zkoumá ve vodách Mosambiku pole Mamba a ložisko nalezla v sektoru Mamba South. Vrtné soupravy se nyní přesouvají do prostoru Mamba North. Mamba patří do průzkumné oblasti Offshore Area 4, v níž má Eni podíl 70 procent.

Dnešní zpráva potvrzuje, že východní Afrika se může stát dalším vývozcem plynu, zejména do Asie. Šéf Eni Paolo Scaroni řekl, že společnost postaví na pobřeží Mosambiku závod a terminál na stlačený zemní plyn (LNG) a bude schopna výstavbu financovat sama.

Americká firma Anadarko Petroleum tento měsíc zvýšila odhad objemu svého ložiska plynu v Mosambiku o dvě třetiny. Průzkumy možných ložisek plynu se nyní horečně vedou i v Tanzanii, na Madagaskaru a v Keni.