Slovenské politické strany se dohodly na změně ústavy, která umožní ponechat dosluhující vládu premiérky Ivety Radičové v úřadu až do březnových předčasných voleb.

Oznámil to prezident Ivan Gašparovič po své čtvrteční schůzce s lídry stran. Změnou ústavy by se měla vyřešit vládní krize, která vznikla poté, co kabinet nezískal důvěru sněmovny při hlasování o posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny.

Politická krize odhalila nedostatky ve slovenské ústavě. Nejvyšší zákon totiž nepočítá s tím, že prezident může pověřit ministry dalším výkonem funkcí poté, co vláda nedostane důvěru parlamentu.

To se v novodobé historii země stalo poprvé právě minulý týden. V současnosti může kabinet po odvolání prezidentem zůstat v úřadu jen v případě, že sám podal demisi. Tak se postupuje například po parlamentních volbách, kdy úřadující vláda vykonává činnost až do jmenování své nástupkyně.

Novelu musí poslanci připravit

Gašparovič novinářům řekl, že s dohodou politiků souhlasí a že po schválení změny ústavy dosluhující kabinet pověří dalším výkonem funkcí. "Je nyní na poslancích, aby připravili tuto novelu. Po (jejím) přijetí v Národní radě já okamžitě pověřím tuto vládu, aby pokračovala ve své činnosti až do voleb," řekla hlava státu. Schválení dodatku ústavy se očekává v nejbližších dnech.

Dosluhující kabinet se bude moci v Národní radě nadále opřít o většinu, a to i při hlasování o státním rozpočtu na příští rok. Podporu ji slíbila i liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), jejíž nesouhlas s navýšením pravomocí eurofondu vedl prakticky k rozpadu čtyřčlenné koalice pravého středu.

Liberálové dosluhující vládu původně podpořit nechtěli, názor změnili výměnou za příslib podpory některým svým návrhům ve sněmovně včetně zrušení imunity poslanců za přestupky, například za rychlou jízdu autem.

SaS rovněž obsadí křeslo místopředsedu parlamentu; po pádu vlády přišel Sulík o post šéfa sněmovny. "Krize je zažehnána a stabilita zachována," uvedl Sulík po schůzce s prezidentem.

Gašparovič rovněž oznámil, že po dohodě politiků na vyřešení vládní krize může Slovensko na víkendovém summitu EU a států eurozóny zastupovat dosluhující premiérka. Prezident původně zvažoval, že do Bruselu vycestuje sám.

Změny ve fungování eurofondu, kvůli kterému padla vláda, slovenská sněmovna v opětovném hlasování schválila. Stalo se tak díky hlasům opozičních sociálních demokratů (Směr-SD), kteří tak učinili po zkrácení volebního období a dohodě politiků na vypsání nových voleb.

Právě Směr-SD je dlouhodobě nejoblíbenější politickou stranou v zemi. První průzkum po pádu vlády ukázal, že strana expremiéra Roberta Fica by mohla sama sestavit kabinet s většinou v parlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist