Mezinárodní jednotky KFOR v Kosovu ve čtvrtek za úsvitu odstranily zátaras u obce Jagnjenica, první z celkem 16, které na severu Kosova postavili kosovští Srbové. Zátaras tvořily tři těžké kamiony zaparkované napříč vozovky, vojáci je postupně odtáhli. Asi 150 lidí demonstrujících proti odstranění zátarasu předtím vojáci podle tiskových agentur od překážky zatlačili pomocí slzného plynu.

Během incidentu, který se odehrál kolem šesté hodiny ranní, nebyl podle dostupných informací nikdo zraněn. Vojáci poté vytvořili kordón mezi barikádou nedaleko hraničního přechodu Brnjak se Srbskem a protestujícími.

Jiná kolona obrněných transportérů a kamionů KFOR dojela časně ráno také k zátarasu z klád a hlíny u obce Župče, s odklízením barikády ale zatím nezačala, napsala agentura APA.

Kolem uvedených dvou i mnoha dalších barikád nocovalo mnoho kosovských Srbů jako jejich ostraha. Při příjezdu vojáků zpívali vlastenecké písně a odmítali silnici uvolnit. Vyzývali Srbsko, aby jim přišlo na pomoc. Cílem akce KFOR je uvolnit příjezd k hraničnímu přechodu Brnjak a dále do Srbska a garantovat tak svobodu pohybu pro všechny.

Kosovští Srbové blokují provoz přes oficiální přechody mezi Kosovem a Srbskem Jarinje a Brnjak už třetí měsíc, aby tak dali najevo nesouhlas s osamostatněním Kosova. Asi před měsícem blokádu zesílili vybudováním barikád. Několik ultimát mezinárodních sil, aby zátarasy odstranili, už vypršelo a bezvýsledná zatím byla i jednání s místními srbskými představiteli.

Představitelé kosovských Srbů byli ochotni silnice uvolnit jen pro vojáky KFOR a jejich zásobování. Odmítali ale na přechody vpustit celníky a policisty kosovské vlády a příslušníky evropské justiční a policejní mise EULEX, a požadovali od vojáků KFOR záruky, že nebudou tyto činitele na přechody dopravovat ve svých vozidlech. Takové podmínky byly pro velení KFOR nepřijatelné a k dohodě nedošlo.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, každý ze své strany, za přítomnosti policistů evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však postavili na silnicích 16 zátarasů rozmístěných tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům i oklikou. Boj proti řádnému fungování přechodů chápou jako součást svého odporu proti vyhlášení nezávislosti Kosova. Bělehrad kosovské Srby nevyzývá k pokračování v odporu, ale také je nenabádá, aby blokády ukončili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist