Hnutí Hamás vydalo Gilada Šalit izraelským úřadům. První snímky vězněného vojáka, který strávil v zajetí 1941 dní, přinesla egyptská televize, která s ním udělala krátký rozhovor.

Šalit v doprovodu Izraelců šel svižným krokem k automobilu na hraničním přechodu Kerem Šalom. Před kamerou značně pobledlý a pohublý voják prolásil, že se o propuštění dověděl teprve před týdnem a nemůže své pocity ani popsat. Bál se prý, že v zajetí zůstane ještě mnoho let, i možnosti, že se výměna může nějak zkomplikovat.

Redaktorka, která propuštěného vojáka zpovídala, uvedla, že se obtížně soustředil a mluvil s pomocí tlumočníka. Některé otázky se musely opakovat a dělaly se přestávky, aby nabral další sílu.

Šalit řekl, že v zajetí zcela odříznut od světa nebyl - občas mohl sledovat televizi a poslouchat rozhlas. Věděl tak o kampani za jeho propuštění. Bojovníci Hamásu se k němu ale chovali dobře. "Chyběla mi má rodina," dodal. Jeho přáním nyní je, aby se z věznic dostali zbylí Palestinci a aby jeho propuštění posloužilo k mírové dohodě mezi Izraelem a Palestinci.

Ačkoli s odpověďmi často velmi váhal, stanice CNN upozornila, že rozhovor se uskutečnil ještě na egyptském území a že není vyloučeno, že Šalit se ještě necítil zcela volný.

Propuštěný voják se po zdravotní prohlídce setkal se svou rodinou, která na něj čekala na vojenské základně Tel Nof. Přivítal ho i premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Ehud Barak a náčelník generálního štábu armády Beny Ganc.

Dlouho očekávaná výměna vězňů začala v úterý ráno ještě před svítáním. Z izraelských věznic vyrazila vozidla s desítkami vězňů směrem k palestinským územím.

Vozy doprovázející Šalita se mezitím rozjely z pásma Gazy do Egypta, kde byl předán místním úřadům, potvrdil jeden z vysoce postavených představitelů hnutí Hamás stanici BBC News.

Jako první opustilo izraelská zařízení 27 palestinských vězenkyň. Dalších 96 Palestinců podle agentura AFP míří z věznice Keciot k západnímu břehu Jordánu. Následné tři konvoje se rozjely k pásmu Gazy.

Jakou cenu má Šalit?

Pro Šalita to znamená konec bezmála pěti a půl let trvajícího zajetí v rukou palestinských radikálů. Izrael za Šalita propustí ve dvou fázích 1027 palestinských vězňů, z toho 477 v několika skupinách během úterka. Jedná se tak o největší blízkovýchodní výměnu vězňů za více než čtvrt století.

Zbývajících 550 vězňů má Izrael podle dohody propustit do dvou měsíců po první výměně. I pak zůstane v izraelských věznicích přes 4100 palestinských vězňů.

Ujednání definitivně zpečetil v pondělí izraelský nejvyšší soud, když zamítl námitky vznesené po předchozím zveřejnění seznamu Palestinců schválených k propuštění.

Šalit byl unesen v roce 2006 při přeshraničním přepadu komanda palestinských radikálů a od té doby držen jako rukojmí v pásmu Gazy. Stal se národním symbolem ve státě, kde je vojenská služba povinná a který ctí jako svou povinnost přivést domů všechny vojáky (i mrtvé), které poslal bránit vlast.

Palestinci i Izrael připravují pro své propuštěné velké uvítací ceremonie za účasti vysokých představitelů. Izrael prohlásil hraniční přechody a věznice, zapojené do procesu transferu vězňů, za uzavřené vojenské zóny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist