Žebříčku nejlepších světových univerzit s přehledem vévodí americké a britské vysoké školy. Vyplývá to z hodnocení, které v pátek zveřejnila britská publikace Times Higher Education, podle níž je nejlepší vysokou školou na světě Kalifornský technologický institut (Caltech).

Pražskou Karlovu univerzitu zařadili autoři hodnocení mezi školy na vzestupu, které by se během několika let mohly dostat mezi nejlepší dvě stovky světových univerzit.

Podle žebříčku, který vyšel v září a sestavuje jej každoročně společnost Quacquarelli Symonds, je nejlepší současnou vysokou školou University of Cambridge.

V první desítce je sedm amerických univerzit a tři britské. Mezi nejlepšími dvěma stovkami je 75 amerických univerzit a 32 britských. Poprvé za osm let, co Times Higher Publication sestavuje svůj žebříček, se stal nejlepší univerzitou Caltech, který sesadil Harvardovu univerzitu.

Žebříček se sestavuje na základě 13 kritérií, jako je výzkum, kvalita výuky, mezinárodní aktivita a analýza citací. Hodnocení uvádí celkem 400 univerzit, i když od 200. místa nejsou v žebříčku, ale ve velkých skupinách bez určení pořadí.

Karlova univerzita je tak na 301. až 350. místě. Times Higher Education nicméně uvedl, že Česká republika patří k zemím, jejichž vysoké školy by se zlepšením dvou nebo tří ukazatelů mohly v příštích letech dostat mezi nejlepších 200.

Harvardova univerzita byla nejen sesazena z první příčky, ale musí se dělit o druhou pozici s rovněž kalifornskou Stanfordovou univerzitou před britskou Oxfordskou univerzitou, další americkou Princetonskou univerzitou a před Cambridgeskou univerzitou v Británii. Caltech vděčí za první místo především výraznému vzestupu financí na výzkum.

První univerzitou mimo anglosaské země je švýcarský institut ETH v Curychu na 15. místě, první francouzskou vysokou školou je na 49. místě pařížská École Normale Supérieure.

První v Asii je na 30. místě Tokijská univerzita, zatímco Pekingská univerzita je 49. Mezi nejlepšími 200 vysokými školami není žádná italská.

Z Blízkého východu jsou v hodnocení jen dvě izraelské vysoké školy - Hebrejská univerzita v Jeruzalémě (121. místo) a Telavivská univerzita (166.)