Německý ministr dopravy Peter Ramsauer považuje za nevyhnutelné zpoplatnit německé dálnice i pro osobní auta. Uvedl to pro německou veřejnoprávní televizi ARD.

Majitelé aut včetně cizinců by podle něj mohli za používání rychlostních komunikací v Německu platit od roku 2013. Kancléřka Angela Merkelová však zatím jakékoli zpoplatňování dálniční sítě v zemi rezolutně odmítala.

Podle Ramsauera je část německých dálnic v katastrofálním stavu. "Východiskem je mýto pro osobní auta," prohlásil ministr, podle něhož by výhodou poplatků bylo rovněž, "že by se zahraniční motoristé podíleli na financování nákladů na udržování našich silnic".

Ve vládě zastupuje Ramsauer bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU), která se chystá na svém nadcházejícím stranickém sjezdu schválit požadavek na zpoplatnění dálnic. Ten pak chtějí zástupci CSU předložit kabinetu. Ramsauer nevyloučil, že rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku 2012.

"Nejprve se musíme dohodnout v koalici, a pak představit různé modely, které mám v šuplíku," vysvětlil Ramsauer, který zpoplatnění dálniční sítě v Německu prosazuje už delší dobu. Kancléřka Merkelová ho však pokaždé odmítla s tím, že v tomto volebním období s ním nepočítá.

Informace, které na jaře pronikly do německých médií uvádí, že berlínské ministerstvo dopravy má připraveny čtyři varianty zpoplatnění dálnic pro osobní auta a nákladní vozy do 12 tun a motocykly. Chce přitom používat elektronické viněty, jejichž cena by se pohybovala od 80 do 365 eur (2000 až 9000 Kč) za rok, motocyklisté by za rok platili 30 eur (zhruba 750 Kč)

V plánu má i krátkodobější viněty. Přínos zpoplatnění dálnic ale zpochybňuje například respektovaný německý autoklub ADAC.

 

V současnosti za používání německých dálnic platí elektronické mýtné jen kamiony nad 12 tun. V Česku se tato povinnost vztahuje i na osobní auta do 3,5 tuny. Roční dálniční kupon pro ně zatím vyjde na 1 200 Kč, od příštího roku to má být 1 500 Kč.

Řidiči si mohou koupit také měsíční a desetidenní známku v hodnotě 350, respektive 250 Kč. Vozidla nad 3,5 tuny platí v ČR mýtné.