V Los Angeles začal v úterý proces s lékařem Conradem Murraym obviněným z neúmyslného zabití zpěváka Michaela Jacksona. Na místě je rodina krále popu, například jeho sestra Janet, matka Katherine či otec Joe. Před soudní budovou zesnulému umělci vyjadřují podporu fanoušci. Jsou tu ale i lidé, kteří se zastávají obviněného lékaře.

Murray se činu podle vyšetřovatelů dopustil, když podal 25. června 2009 popové hvězdě smrtelnou dávku anestetika propofol. Hrozí mu za to až čtyři roky vězení. Lékař se ale necítí vinen. Zdůraznil, že Jackson si lék sám vyžádal jako prostředek na spaní. Obhajoba se bude snažit u soudu přesvědčit, že si zpěvák za svou smrt mohl sám a nebylo mu pomoci, přestože se o to Murray snažil. "Zemřel tak rychle, že ani neměl čas zavřít oči," řekl v úterý Murrayho obhájce Ed Chernoff.

Obžaloba však v úterý uvedla, že Murrayho činy, zanedbání a nekompetentní kroky přímo vedly k Jacksonově smrti. "Michael Jackson doslova vložil svůj život do rukou Conrada Murrayho. Tato nemístná důvěra jej stála život," řekl hlavní žalobce David Walgren ve více než hodinového proslovu. Lékař podle něj objednával další a další dodávky propofolu, i když věděl, že fyzický a psychický stav jeho pacienta není dobrý.

Obžaloba to doložila nahrávkou z 10. května 2009, na níž umělec evidentně mluví pod vlivem neznámých látek o připravované koncertní šňůře. "Musíme být fenomenální," říká na ní Jackson zastřeným, přerývaným a místy málo srozumitelným hlasem. "Když lidé po té show budou odcházet, když budou odcházet po mé show, musejí si říkat, že nic takového ve svém životě neviděli," dodal. Murray, který si telefonát nahrál, podle obžaloby ignoroval zjevné potíže svého pacienta a nepřestal mu podávat propofol.

Obhájce Chernoff ale řekl, že zpěvák si v osudný den vzal léky v rozporu s tím, co mu doporučil Murray. Podle něj si vzal osm tablet léku na nespavost lorazepamu a poté i propofol. "V těle si tak vytvořil dokonalou bouři, která ho zabila," uvedl. Lékař podle něj už nemohl nic dělat. "Michael Jackson si svou smrt zavinil sám," podotkl Chernoff.

Lékaře, který podle obžaloby opustil všechny principy medicínské péče, si umělec najal, když připravoval svůj comeback šňůrou koncertů, které měly začít v Londýně v červenci 2009. Jackson na turné This Is It přistoupil v době, kdy byl na pokraji finančního krachu. Podle Murrayho obhájců se obával neúspěchu a z toho pramenila i jeho nespavost.

Jackson ale kvůli svým problémům nebral běžné léky a požadoval od doktorů silné anestetikum. Jeden ze svědků obhajoby, lékař David Adams, tvrdí, že zpěvák užíval propofol v tak velké míře, že už ho nazýval svým "mlékem".

Místo záchranné službě volal servírce

Obžaloba tvrdí, že Murray neměl Jacksonovi vůbec podat tak velkou dávku silného anestetika, která ho nakonec zabila. Uvedla také, že lékař zavolal příliš pozdě záchrannou službu. Podle vyšetřovatelů Murray v den Jacksonova úmrtí 11 minut telefonoval se servírkou, kterou znal z restaurace v Houstonu. Rozhovor údajně ukončil až poté, co zjistil, že zpěvák nedýchá.

Obhajoba se nyní podle Chernoffa bude snažit ukázat, jak se Jackson dostal do stavu, ve kterém potřeboval propofol, a co se dělo, když s ním Murray v osudný den nebyl. Lékař se podle obhajoby snažil pomoci zesnulému zpěvákovi, jenž byl prý i jeho přítelem, usínat bez propofolu. Murray si při těchto slovech v soudní síni otíral slzy.

O jeho vině nebo nevině rozhodne dvanáctičlenná porota, kterou tvoří sedm mužů a pět žen. Soudní líčení by mělo trvat čtyři až šest týdnů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist