Vědci koncipovali antimagnet, který dokáže odstínit magnetická pole předmětů, aby nebyla zjistitelná detekčními přístroji. Neviditelnost pro magnetické pole mají tvořit takzvané metamateriály, schopné vést elektromagnetické vlny způsobem, jakým to přírodní materiály nedovedou. A protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, znamenal by jejich objev významný pokrok k dosažení neviditelnosti, napsala v pondělí na svých stránkách britská BBC s odvoláním na odborný magazín New Journal of Physics.

Tým Alvara Sancheze již pracuje na výrobě funkčního modelu "antimagnetu", který by v praxi například osobám s kardiostimulátorem umožnil absolvovat vyšetření na skeneru magnetické rezonance. 

Ještě větší možnosti se však nabízejí v obranné a bezpečnostní oblasti. Například ponorkám by technologie umožnila proplouvat kolem magnetických min, které by její přítomnost vůbec nerozeznaly. Stejná technologie by ovšem také dokázala eliminovat funkčnost bezpečnostních rámů na letištích založených na magnetickém odhalování kovů.

"Příliš velká část naší bezpečnosti spočívá na detektorech kovů, pracujících na bázi magnetických signálů. Myslím, že oficiální místa by se nad tím měla začít zamýšlet," uvedl Sanchez.

Myšlenka magnetické neviditelnosti spočívá v tom, že magneticky zjistitelný předmět bude pokryt vrstvou supravodivého materiálu, přes který bude položena vrstva metamateriálu; to dohromady by zcela eliminovalo magnetické pole, ať už přicházející zvenčí k předmětu nebo i samotným předmětem vydávané. Reakce na magnetické pole by se pak regulovala tloušťkou vrstvy "pláště neviditelnosti".

Vytvořit "kouzelný plášť ve stylu Harryho Pottera", který by odklonil světlo kolem svého nositele a spojil ho zase za ním, se vědci pokoušejí už dlouho.  Dosavadní experimenty ale ukázaly, že to do určité míry funguje jen u drobných předmětů a jen u omezené škály frekvencí. Zapojení metamateriálů z výzkumu magnetického pole ale může představovat určitý průlom, protože světlo a magnetismus jsou jen dvě stránky stejné fyzikální síly, cituje BBC autora zprávy z magazínu NJP Alvara Sancheze.

"Nápad je osvěžujícím rozšířením teoretických myšlenek z dosavadního výzkumu," komentoval návrh Ortwin Hess, specialista na metamateriály Královské univerzity v Londýně. "Ukazuje to způsob, jak celé schéma přiblížit praxi tím, že se zjednoduší," dodal. Na rozdíl od dosavadních teorií by tato metoda dokázala doplněním pouhé supravodivé vrstvy eliminovat magnetické pole ukryté v tomto "plášti neviditelnosti".