Prezident Dmitrij Medveděv dnes na sjezdu vládní strany Jednotné Rusko navrhl premiéra Vladimira Putina jako kandidáta pro prezidentské volby, které budou v Rusku v březnu příštího roku.

Zároveň souhlasil s tím, že on sám se postaví do čela stranické kandidátky pro prosincové volby do Státní dumy, dolní komory parlamentu, což krátce předtím delegátům doporučil Putin.

Medveděvův předchůdce v prezidentské funkci, nyní premiér a zároveň šéf Jednotného Ruska Putin ve svém vystoupení prohlásil, že mnozí delegáti žádali, aby parlamentní kandidátku vedl on sám.

"Jsem jim za to vděčný," poznamenal Putin, který ale zároveň poznamenal, že v posledních letech se vytvořila praxe, podle které kandidátní listinu Jednotného Ruska vede prezident.

"Domnívám se, že tuto tradici není třeba porušovat. Navrhuji, aby seznam kandidátů Jednotného Ruska do Státní dumy pro volby 4. prosince letošního roku vedl Dmitrij Anatoljevič Medveděv," prohlásil šéf strany za potlesku přítomných.

"Je to bezesporu velmi seriózní návrh a já ho přijímám," řekl o něco později ze sjezdové tribuny Medveděv o své nominaci do čela parlamentní kandidátky. Ve stejném vystoupení a rovněž za potlesku delegátů pak doporučil Putina jako stranického kandidáta na prezidentskou funkci.

Ukončil tak spekulace o tom, kdo z tandemu nejvlivnějších ruských politiků se bude ucházet o kremelské křeslo.

Protesty v Moskvě

Občanům Moskvy se to však nelíbí. Asi 300 lidí se v neděli sešlo v centru Moskvy na demonstraci proti plánované výměně nejvyšších funkcí ve státě, kterou na sjezdu vládní strany Jednotné Rusko v sobotu oznámili premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medveděv.

Ohlášenou Putinovu kandidaturu na prezidentskou funkci a záměr Medveděva převzít po Putinovi řízení vlády účastníci demonstrace označili za zradu na voličích a popření pravidel demokratické volby.

Demonstraci na Puškinově náměstí zorganizovalo opoziční hnutí Solidarita a její svolání moskevská radnice povolila. Náměstí nedaleko moskevského centra nicméně obstoupily silné policejní oddíly, v bočních ulicích byly připraveny policejní autobusy.

"Žádáme demisi vlády a obnovení normálního volebního systému," řekl v projevu na demonstraci člen vedení Solidarity Denis Bilunov. Dav, v němž byli aktivisté liberální opozice, ale i komunisté a členové krajně levicových a národně orientovaných skupin, podpořil požadavek vládní demise skandováním.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist