Izraelští vojáci v noci na neděli zatkli na západním břehu Jordánu desítky členů palestinské radikální organizace Hamás. Izrael tak reagoval na obnovené raketové útoky z pásma Gazy, jemuž Hamás vládne.

V sobotu večer se v Káhiře konal další protiizraelský protest kvůli čtvrtečním atentátům na jihu Izraele a následnému incidentu, při němž přišlo o život pět Egypťanů. Izraelská opozice vyzvala vládu k vojenské operaci v pásmu Gazy.

Čtvrteční atentáty u Ejlatu si vyžádaly životy osmi Izraelců. Židovský stát tvrdí, že útočníci byli z pásma Gazy, že projeli egyptským Sinajským poloostrovem a u města Ejlat přešli do Izraele. Původně dávali vinu špatné bezpečnostní situaci na Sinaji, Egypt ale odpovědnost za útoky odmítl.

Káhira se navíc velmi ostře ohradila proti tomu, že Izraelci při pronásledování některých atentátníků pronikli do Egypta a zabili pět egyptských policistů. V sobotu Egypt oznámil, že hodlá stáhnout velvyslance z Tel Avivu ke konzultacím.

Protože se Izrael za incident omluvil a vyjádřil politování, pozvala Káhira nakonec jenom izraelského chargé d´affaires a předala mu protest. Přivítala také izraelskou ochotu událost společně vyšetřit. V Egyptě se od pátku konají krizová jednání ministrů s generály, která mají pokračovat do vyšetření incidentu.

Hamás vypověděl Izraeli příměří

Egypťané protestovali před izraelským velvyslanectvím už v pátek a v sobotu jich několik set přišlo znovu. Strhli z budovy izraelskou vlajku a nahradili ji egyptskou. Před velvyslanectvím hlídkovala vojenská policie, ale proti demonstrantům nezasahovala.

Izrael hned po atentátu začal s odvetnými útoky na pásmo Gazy, při nichž přišlo o život přes deset Palestinců. Hamás popřel jakoukoli spojitost s atentáty u Ejlatu, ale vypověděl Izraeli příměří.

Od pátku na izraelský jih dopadlo přes 100 raket, jeden člověk zemřel a zraněna je desítka lidí. Asi 20 raket bylo vypáleno i v neděli ráno, přičemž několik jich bylo mířeno na město Beerševa a zničit se je podařilo díky izraelskému protiraketovému štítu.

V Izraeli se debatuje o přiměřené reakci na raketové útoky. Podle dnešních zpráv na jihu západního břehu Jordánu izraelští vojáci v noci na neděli zatkli kolem sta představitelů Hamásu. Tato organizace vládne pásmu Gazy od roku 2007 a minulé dva roky dodržovala s Izraelem nepsané příměří.

Izrael kvůli minulé vlně raketových útoků zahájil koncem roku 2008 ofenzívu proti pásmu. Asi měsíční boje skončily 1300 mrtvými na palestinské straně.

Hamás trvá na tom, že nestojí za čtvrtečním útokem ani za raketovým ostřelováním Izraele. Dle izraelského tisku se jeho exilové vedení z Damašku snaží přesvědčit radikály z Islámského džihádu, aby raketové útoky ukončili.

Pro Palestince podle Hamásu není vhodná doba pro eskalaci konfliktu s Izraelem a samotná organizace navíc stojí o to, aby po dobu postního měsíce ramadánu zůstaly otevřené přechody do pásma Gazy, aby mohlo být zajištěno zásobování.

Opozice volá po útoku na Gazu

Poslanci z opoziční strany Kadima vládu vyzvali k zahájení vojenské operace proti pásmu. Podle poslance Šaula Mofaze Izrael musí "zničit infrastrukturu Hamasu a vybudovat vztahy s Egyptem, aby předešel pronikání terorismu egyptskou hranicí". "Proti terorismu je třeba použít sílu. Stejně jako v minulosti i tentokrát podpoříme kroky, které ochrání občany Izraele," řekla šéfka této strany a bývalá ministryně zahraničí Cipi Livniová.

Někteří izraelští komentátoři ale premiérovi Benjaminu Netanjahuovi radí, aby se nenechal podobnými výzvami ovlivnit, byť mu to může přinést satisfakci z pomsty. Je prý třeba si uvědomit, že Hamas není pachatelem atentátů a že útok na něj by byl Palestinci vnímán jako nespravedlivá reakce.

V očích světa by se Izrael zase rychle stal krvelačnou zemí. Významnější než cokoli jiného je podle analytiků vylepšení vztahů s Egyptem, stabilizace Sinajského poloostrova a obnovení příměří s Hamásem.