Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić je opět ve středu pozornosti. Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii chce jeho proces rozdvojit.

"Prokurátor požádal, aby obžaloba proti Mladičovi byla rozdělena do dvou procesů místo jednoho," sdělila agentuře AFP Ljiljana Pitešová, asistentka při úřadu prokurátora tribunálu.

Za masakr ve Srebrenici, při kterém bylo zavražděno na osm tisíc bosenskomuslimských mužů a chlapců, by měl být Mladić souzen v jednom procesu, za zbylá provinění pak v procesu druhém.

"Dva krátké procesy zvládnou specifiku Mladičova případu lépe než jeden dlouhý," řekl na tiskové konferenci mluvčí prokuratury Alexander Kontić. "Oběti války čekaly 16 let na to, až se Mladić dostane před soud. Je v zájmu spravedlnosti i obětí, aby proces s ním začal co nejdříve," dodal. Vyjádřil naději, že tribunál návrh přijme.

Dokumenty obžaloby obsahují ještě další důvod pro urychlení procesu jeho rozdělením na dvě části. "Je třeba brát v potaz i případnou možnost zhoršení zdravotního stavu obžalovaného," cituje AFP z dokumentu.

Jde zřejmě o reakci na soud s bývalým jugoslávským a srbským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který během procesu v Haagu zemřel 11. března 2006 na selhání srdce.

Kromě nechvalně proslulého případu Srebrenice, který nemá v poválečné Evropě obdoby, je Mladić považován za zodpovědného ze zločinů spáchaných při obléhání Sarajeva či dalších bosenských měst.

Celkově má obžalovací spis proti Mladičovi 11 položek a klade mu za vinu zločiny genocidy, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v letech 1992 až 1995 v Bosně.

Po skončení války, která bývalou multietnickou Jugoslávii proměnila v minulost, se Mladić téměř šestnáct let skrýval a teprve letos v květnu byl dopaden v Srbsku a posléze vydán do Haagu. Zatčení Mladiče a ostatních zločinců jugoslávské války je jednou z podmínek, kterými Evropská unie podmínila seriózní úvahy o přijetí Srbska do EU.

Související