V  Americe a s vojenskými poctami bude pohřben jedenaosmdesátiletý Ctirad Mašín, který zemřel v sobotu dopoledne v Clevelandu ve Spojených státech. S odvoláním na Mašínova bratra Josefa to řekl dokumentarista Martin Vandas.

Smuteční akt se uskuteční zřejmě do deseti dnů od Mašínovy smrti. Termín ani místo pohřbu zatím nebylo stanoveno. Vzhledem k tomu, že se má jednat o pohřeb s vojenskými poctami, může se jeho příprava protáhnout až na 14 dnů.

Zda se ho zúčastní někdo z českých vládních kruhů, není jasné.

"Přál si být pochován tady v Americe do té doby, dokud se politická situace nezmění, tak se tam nechce v žádném formě vrátit," řekl už v sobotu Josef Mašín.

Účast na smutečním obřadu zatím nikdo z českých vládních špiček nepotvrdil. Premiér Petr Nečas upřesnil, že bude v prvé řadě záležet na rodině zesnulého a na charakteru pohřebního obřadu. "O případné vládní účasti bude rozhodnuto posléze i v závislosti na místě a času pohřbu," uvedl Nečasův mluvčí Jan Osúch.

Loňského pohřbu dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera se kromě stovek lidí zúčastnili i nejvyšší ústavní činitelé. Na smuteční obřad v Poděbradech přijel premiér Nečas, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a šéf VV Radek John, ministr obrany Alexandr Vondra a tehdejší předsedové parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová

Ctirad Mašín patřil ke skupině odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.

Syn válečného hrdiny se nemohl smířit s komunistickým převzetím moci v únoru 1948. Nejprve se pokoušel o sabotáže, poté plánoval útěk z Československa. Ten však byl prozrazen a Ctirad strávil 22 měsíců v uranových dolech.

Na podzim 1953 se společně svým bratrem Josefem a dalšími třemi společníky prostřílel do západního Německa.

Mladíci absolvovali devětadvacet dní dramatické cesty podzimním východním Německem, během které zalarmovali dohromady 20 tisíc příslušníků armády a Volkspolizei. Několik příslušníků Mašínových skupina během svého útěku zastřelila.

Do Berlína nakonec doputovali jen bratři Mašínovi a Paumer – ten s vážným průstřelem břicha. V lednu 1955 vynesl Nejvyšší soud tři rozsudky smrti nad těmi, kterým se na Západ nepodařilo dostat, jedno doživotí a 13 lidí bylo odsouzeno celkem k 241 letům - nejčastější byly tresty v rozmezí 15 až 18 let.

Hrdinové, nebo vrazi?

Ctirad Mašín v americké armáděJeště před útěkem při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili pokladníka Josefa Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.

Jejich akce jsou proto dodnes hodnoceny různě - jedni je mají za hrdiny, druzí za vrahy.

V Československu nebyli Mašínové ani Paumer nikdy odsouzeni, jejich stíhání bylo přerušeno a komunistické úřady několikrát marně žádaly USA o jejich vydání. V polovině 90. let pak státní zastupitelství stíhání bratrů i Paumera kvůli promlčení odložilo.

Státní vyznamenání jen pro Mašínovou

Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.

V roce 1945 byli bratři vyznamenáni prezidentem Edvardem Benešem čs. medailí Za chrabrost za "osobní statečnost v době války". Otec Mašínů byl významným odbojářem proti nacismu a členem skupiny Tři králové. Byl popraven v roce 1942.  V roce 2005 byl in memoriam povýšen do hodnosti generálmajora.

Státní vyznamenání získala z rodiny jen matka Zdena Mašínová, která v roce 1998 obdržela in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Její stejnojmenná dcera ale odmítla řád na Pražském hradě převzít - protestovala tak proti tomu, že její bratři tehdy vyznamenání nedostali. Řád Zdena Mašínová převzala až více než po roce.

Senát nicméně už několikrát Mašíny, Paumera i další bez úspěchu na vyznamenání navrhl.

Po pětileté službě v americké armádě Ctirad podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, pak se osamostatnil. Ctirad, který žil v Ohiu, podnikal v několika amerických státech, má dva syny a dceru.

Paumer zemřel loni ve věku 79 let.

Kvůli množství nevhodných příspěvků jsme zrušili diskusi u článku. Všem slušným čtenářům se omlouváme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist