Superrychlý stroj se při letu nad Tichým oceánem vymkl kontrole. Letoun do cíle nedorazil. Na Twitteru si dělali Američané z neúspěchu legraci. "Neviděli jste někdo rozžhavený nadzvukový letoun?" tweetují recesisté.

Letoun označovaný jako HTV-2 vynesla do horních vrstev atmosféry raketa Minotaur 4. Kluzák se od ní úspěšně oddělil, vzápětí se ale spojení mezi ním a řídícím střediskem přerušilo.

Šlo teprve o druhý test. První prototyp loni v dubnu letěl místo očekávaných třiceti minut jen devět, než ho počítač kvůli neznámému selhání vypnul, a zmizel v oceánu. Agentuře trvalo týden, než přiznala, že se nějaký test konal a že se jí nepodařilo stroj dlouhý 365 centimetrů najít.

Ve čtvrtek testovaný stroj byl druhý a poslední. Je to v podstatě elektronikou a senzory nabitá krabice se speciální aerodynamikou a povrchem, který má vydržet až 2000 stupňů Celsia.

Pokud by Falcon nebo jemu podobný stroj byl schopen létat, překonal by vzdálenost mezi New Yorkem a Los Angeles za dvanáct minut. Kdekoli na světě by byl schopen udeřit do jedné hodiny a mohl by nahradit balistické rakety. Ale převést teorii do praxe se zatím ukazuje jako problém.

Animace: Test amerického superletounu Falcon HTV-2

Z loňského testu mají vývojáři spoustu dat, ale stále pokračuje hledání stroje ve vlnách Tichého oceánu. Od letošního testu si slibují další data, především o schopnosti manévrovat. Pokud se ale nepovede, tak už se další prototyp vyrábět nebude.

"Druhý stroj jsme na základě zkušeností s prvním vylepšili. Čekáme, že zásadně posune naše znalosti o nadzvukových rychlostech," řekl specializovanému serveru TechNewsDaily Dave Neyland, ředitel takticko-technologického oddělení DARPA.

Testovací lety jsou nutné proto, že v laboratorních podmínkách a aerodynamických tunelech jsou vědci schopni simulovat podmínky jen do rychlosti Mach 15 (patnáctkrát větší než zvuk). Loni vypuštěný první kus letěl dvě minuty dokonce rychlostí Mach 22.

Animace: Test amerického superletounu Falcon HTV-2

Animace: Test amerického superletounu Falcon HTV-2

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist