Američanka Charla Nashová, které tým českého chirurga Bohdana Pomahače v bostonské nemocnici v květnu transplantoval tvář, ve čtvrtek poprvé odhalila svůj nový obličej veřejnosti.

V televizním pořadu NBC Today řekla, že se těší, až bude moci dělat věci, jež dříve považovala za samozřejmé - cítit vůni růží, vnímat chuť jídla a dýchat nosem.

Nashovou v roce 2009 napadl a znetvořil 90kilogramový šimpanz, kterého její kamarádka chovala jako domácí zvíře. Šimpanz Nashové odtrhl z tváře nos, rty a oční víčka a navíc jí utrhl obě ruce. Lékaři později museli ženě odebrat oči, které zvíře vážně poškodilo.

"Začínám vnímat svou čelist a bradu," řekla ve čtvrtek Nashová. "A mohu pohnout ústy a usmát se. Jsem sice pořád ještě slabá, ale každým dnem se cítím silnější," dodala.

Dcera Nashové v pořadu řekla, že je ze zdravotního stavu své matky nadšená. "Je skvělé vidět tak velké pokroky a její štěstí, které tu dřív nebylo," řekla. "Podle mě se nemůže dočkat úplného zotavení. Zlepšuje se v mluvení a začíná jíst," doplnila.

Operace českého chirurga v USA

První jídlo, které si Nashová po operaci dala, byly vajíčka se sýrem. Před operací mohla jíst pouze tekutou stravu pomocí brčka.

Nashové stále ještě chybí ruce, které jí šimpanz utrhl. Lékaři se jí je pokusili transplantovat současně s obličejem, kvůli pooperačním komplikacím je ale později museli znovu odebrat.

 

Nashová byla ve Spojených státech třetím člověkem, který podstoupil úplnou transplantaci obličeje. Všechny transplantace provedl Pomahačův lékařský tým.

Grant ministerstva obrany

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Transplantace obličeje zde jeho tým provádí v rámci grantu amerického ministerstva obrany. Pentagon bostonské nemocnici věnoval 3,4 milionu dolarů (57,6 milionu korun) na výzkum transplantací, během kterého by měli lékaři dát nový obličej pěti lidem.