Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v dopise českému prezidentovi Václavu Klausovi uvedl, že se nebude vměšovat do činnosti ukrajinských soudů, a ujistil, že nynější soudní procesy s bývalými úředními činiteli nejsou politicky motivované.
Oznámila to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na tiskovou službu prezidenta. Klaus v úterý Janukovyče požádal o osobní ujištění, že v případě bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové nejde o politický proces.
"Ani jeden z nynějších soudních procesů s účastí bývalých státních úředníků není a nemůže být politicky motivován. Jako garant ústavy Ukrajiny za to osobně odpovídám. A jsem přesvědčen, že pro každého občana Ukrajiny je dnes důležité, že všichni občané jsou si před zákonem rovni a soud jako nezávislé rameno moci může vynést spravedlivý rozsudek," uvádí se podle RIA Novosti v dopise Klausovi, jehož text zveřejnila Janukovyčova tisková služba.
Julija Tymošenková žaluje Ukrajinu u Evropského soudu. Text visí na internetu - čtěte ZDE
Soud s Tymošenkovou: lidé kolabovali, poslanci se rvali a lili po sobě vodu - čtěte ZDE
Tymošenková ve vazbě zůstane. O nic se prosit nebudu, řekla ukrajinská expremiérka - čtěte ZDE
Podle agentury AFP Janukovyč odmítl výzvy k tomu, aby zasáhl ve prospěch Tymošenkové. "Ukrajinský soudní systém je nezávislý a nestranný... jakékoli politické a jiné vměšování do činnosti soudů považuji za nepřípustné," uvedl Janukovyč v komuniké, které vydal jeho prezidentský úřad.
Po příchodu Janukovyče k moci na začátku loňského roku byla zahájena řada soudních řízení proti bývalým státním činitelům. Nejznámější je nynější proces s Tymošenkovou, která je od minulého týdne ve vazbě, a s bývalým ministrem vnitra, jež je ve vězení už od konce loňského roku.
Tymošenková je souzena kvůli údajnému zneužití pravomocí v souvislosti se smlouvou o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu v roce 2009. Tymošenková všechna obvinění odmítá a tvrdí, že proces je politickou konstrukcí a mstou jejích nepřátel v čele s Janukovyčem.
Jejím vzetím do vazby soud 5. srpna vyhověl žádosti obžaloby. Zdůvodnil to tím, že obžalovaná pohrdá soudem. Následovala vlna kritiky a nesouhlasu z celého západního světa. USA požadovaly její okamžité propuštění, pochybnosti o nestranném charakteru procesu vyjádřila i Evropská unie. Klaus žádal ukrajinského prezidenta o osobní záruku, že nejde o politický proces.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist