Vláda v Zimbabwe odmítla obvinění o porušování lidských práv při těžbě diamantů, které přinesla v pondělí televizní stanice BBC. Zimbabwská armáda údajně nutí pracovníky v dolech k práci často i mučením, tvrdila zpráva.
Jak uvedl ministr pro důlní průmysl Obert Mpofu, neexistuje důvod, proč by armáda takto nutila lidi k práci.
"Je to směšné obvinění BBC, které jen hledá témata," prohlásil Mpofu. "Jak chcete, abychom to dělali, když nám nyní bylo dovoleno prodávat naše diamanty?," ptal se ministr. Podle něj se jedná o "obvyklý nesmysl BBC". "Tihle lidé se snaží zamezit našemu vývoji," uvedl.
Britská stanice v pondělním pořadu Panorama zveřejnila několik svědectví o fyzickém násilí policie a armády na civilistech, kteří měli být nuceni hledat diamanty blízko oblasti Marange. Ta je jedním z největších diamantových ložisek na světě.
Doly napadla v roce 2008 zimbabwská armáda, násilně vyhnala tisíce průzkumníků, kteří tam tehdy pracovali a následně přinutila k práci v dolech civilisty. Zimbabwské úřady několikrát ujistily, že se situace opět vrátila k normálu.
Po zveřejnění dokumentů BBC požádala v úterý Evropská unie zimbabwskou vládu o vyšetření těchto informací, píše agentura AFP. "Jsme těmito obviněními velmi znepokojeni a požadujeme jejich vyšetření," prohlásil v Bruselu Michael Mann, mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové.
Brusel chce diamanty jen z některých dolů
Zatímco BBC citovala bývalé vězně a vojáky zimbabwské armády, kteří se vyjadřovali za podmínky zachování anonymity, EU stále neobdržela důkazy, které by potvrzovaly existenci táborů, kde by byli lidé mučeni, připomněl Mann.
Brusel podle něj trvá na obnovení obchodování s diamanty pocházejícími pouze z některých dolů v oblasti. "Nejedná se o všeobecné obnovení vývozu diamantů, ale autorizaci prodejů diamantů ze dvou dolů v regionu Marange, které splňují kritéria Kimberleyského procesu," prohlásil Mann. Obnovení obchodu přitom potřebovalo jednomyslný souhlas všech stran kimberleyského procesu, dodal.
Kimberleyský proces byl zřízen v roce 2002 jako kontrolní orgán OSN, který dohlíží na dodržování lidských práv při obchodu s diamanty. Jedním z jeho cílů je zamezit obchodu s takzvanými "krvavými diamanty", jejichž prodej pomáhal financovat válečné konflikty v některých afrických zemích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist