Vlna tsunami, která zasáhla po zemětřesení z 11. března Japonsko a způsobila havárii jaderné elektrárny Fukušima, prošla na opačný konec Tichého oceánu až do Antarktidy. Z tamního pobřežního ledu odlomila mimořádně velké ledovce, které nyní plují v Rossově moři.
Na základě vyhodnocení radarových snímků z družice Envisat to oznámila Evropská vesmírná agentura ESA. Ačkoli vlny cunami po průchodu 13 tisíc kilometrů Pacifikem měly u Antarktidy výšku už jen kolem 30 centimetrů, stačilo to k tomu, aby z příbřežního souvislého ledu odlomily několik obřích ledovců.
Největší z odlomených ledovců mají rozlohu 6,5 na 9,5 kilometrů, a jsou tak větší než například newyorský Manhattan. Jejich tloušťka je okolo 80 metrů. Čtyři dny po zemětřesení, tedy 16. března, již zřetelně pluly Rossovým mořem, i když ještě nebyly příliš daleko.
Radarové snímky evropské družice pomohli vyhodnotit odborníci amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pod vedením glaciologa Kellyho Brunta. Jeho závěry zveřejnily webové stránky časopisu Journal of Glaciology.
Ledovce se od břehů Antarktidy odlamují pravidelně, většinou jsou však mnohem menší. Tvoří je sladká voda, což v minulosti vedlo k úvahám, zda by je nešlo zvlášť silnými remorkéry přitáhnout jako zásobu pitné vody ke břehům těch kontinentů jižní polokoule, kde je vody zřetelný nedostatek. To je ovšem s ohledem na energetickou náročnost takových projektů nereálné.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist