Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který minulý týden zabil 77 lidí, prý podmínil své další výpovědi abdikací norského krále, demisí vlády a generálního štábu a svým jmenováním do čela armády.
Podle norské televize tyto požadavky přednesl vyšetřovatelům při svém druhém výslechu.
Výslech trval deset hodin a terorista nakonec navzdory svým požadavkům s vyšetřovateli spolupracoval, sdělila televize.
Šéf vyšetřovatelů Paal-Fredrik Hjort Kraby agentuře AFP řekl, že Breivik se jeví velmi ochotný ke spolupráci s výjimkou jedné oblasti - dalších buněk své organizace, jejichž existenci jednou zmínil.
Breivik je nyní v přísně střežené vazební věznici. Vazbu lze obnovovat každých osm týdnů. Má být podroben psychiatrickým testům, aby se zjistilo, zda je možné ho považovat za trestně odpovědného. Výsledky expertizy mají být známy do listopadu.
Breivikův advokát už řekl, že jeho mandant je asi nepříčetný, ale že je příliš brzy na to říci, zda se obhajoba bude zakládat právě na tom.
Psychotik? Spíše ne
Předseda soudní lékařské komise, která bude Breivikovo duševní zdraví zkoumat, ale agentuře AP řekl, že nepovažuje za pravděpodobné, že by byl atentátník prohlášen za nepříčetného.
Aby soud mohl k takovému verdiktu dojít, musel by terorista v době činu ztratit kontakt s realitou do té míry, že by ztratil vládu nad svými činy.
"Není příliš pravděpodobné, že by to byl psychotik," řekl Tarjei Rygnestad. Psychotici podle něj jsou schopni jen velmi jednoduchých úkonů a už jen cesta autem z Osla, kde Breivik odpálil bombu, na ostrov Utöya, kde střílel do mladých lidí, by byla nad jejich síly.
"Pokud slyšíte hlasy, které vám říkají, že máte udělat to a to, naprosto to rozptýlí vaši pozornost. Řízení auta je přitom velmi komplexní činnost," řekl Rygnestad.
Proti Breivikově nepříčetnosti prý svědčí i to, že útok dlouhodobě plánoval a snažil se vyhnout odhalení.
Němečtí špioni se bojí
Masakr v Norsku donutil k nejvyššímu stupni ostražitosti německou kontrarozvědku. Její viceprezident Alexander Eisvogel řekl týdeníku Der Spiegel, že Breivikův čin by mohl posloužit jako inspirace dalším protiislámským extremistům, kteří by jej mohli okopírovat.
"Z pohledu teroristů Breivik úzkostlivě a opatrně zvážil, jak se vyhnout hledáčku bezpečnostních služeb. To je pro nás nanejvýš znepokojivé," dodal druhý muž Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV).
Kněz a imám bok po boku. Norové pohřbili první dvě oběti šíleného střelce - čtěte ZDE
Výpověď bývalého neonacisty: Měl jsem víru jako Breivik, teď se strašně stydím - čtěte ZDE
Šéf německých sociálních demokratů Sigmar Gabriel mezitím vyzval bezpečnostní službu a provozovatele internetových stránek, aby vystupovali tvrději proti pravicovému extremismu.
"Pokud by v Německu někdo na ulici řekl, že chce pronásledovat ostatní, nebo dokonce na ně útočit, veřejnost by to nahlásila policii," je přesvědčen Gabriel.
"Na internetu to ale je překvapivě jinak. Nadávky, dokonce i výzvy k vraždě, jsou zde považovány za excentrický vedlejší produkt svobody," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist