Bývalý vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić v pondělí v prvním stání před mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu neuznal vinu za válečné zločiny podle obžaloby.

Odmítl se zatím k obžalobě vyjádřit a má k takovému vyjádření ještě lhůtu 30 dnů. Oznámily to tiskové agentury. Pokud by se i po této lhůtě odmítl vyjádřit, v souladu s právní praxí ICTY by to bylo považováno za prohlášení neviny. To by otevřelo cestu k zahájení vlastního procesu.

"Vaše ctihodnosti, pan Hadžić se dnes neprohlásí ani za vinného ani za nevinného," řekl podle agentury AFP před soudem obhájce ex offo Vladimir Petrović. Vyzval poté soud k poskytnutí lhůty 30 dnů na prostudování spisu a vyjádření.

Hadžić se odmítl vyslovil poté, co mu jihokorejský soudce Kwon O-Gon po ověření totožnosti přečetl hlavních 14 bodů obžaloby.

Pokud by se i po měsíci obžalovaný odmítl vyjádřit, bylo by to považováno za prohlášení neviny a znamenalo by to, že proces se bude konat.

Kdyby Hadžić překvapivě řekl, že se cítí vinen ve smyslu obžaloby, soud by pouze vynesl rozsudek a od dlouhého a náročného důkazního řízení by bylo upuštěno.

Obžalován ze zločinů proti lidskosti

Obžaloba ho viní ze zločinů proti lidskosti a z porušování zákonů a zvyklostí vedení války, jichž se dopustil během války v Chorvatsku v letech 1991 až 1993.

Obžaloba byla dokončena 13. července 2004 a stále platí, přestože prokuratura v pátek soudu navrhla, aby v obžalovacím spisu byly provedeny některé změny a doplnění.

Podle hlavního žalobce Belgičana Serge Brammertze je smysl obžaloby stále stejný, změny jsou technického rázu a týkají se upřesnění Hadžičovy osobní odpovědnosti ze jednotlivé zločiny. Změny v obžalobě musí potvrdit soud.

Zločinné spiknutí mj. s Miloševičem

Bývalý šéf chorvatských Srbů je také obviněn ze společného zločinného spiknutí, na němž se kromě něj podíleli i další obžalovaní z Haagu - Slobodan Miloševič, Ratko Mladič, Radovan Karadžič a další.

Obviněn je i ze zločinů, jichž se dopustil ve Východní Slavoniji. Jde o loupeže, vraždy, střelbu, deportace a další porušení mezinárodního humanitárního práva, jichž se dopustil vůči nesrbskému obyvatelstvu.

Masakr na východě Chorvatska

Hadžičovo jméno je spojeno hlavně s masakrem v nemocnici ve Vukovaru na východě Chorvatska, kde srbské jednotky v listopadu 1991 zabili 264 chorvatských a nesrbských civilistů.

Tuto obžalobu podepsala tehdejší hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Švýcarka Carla Del Ponteová.

Jakmile byla obžaloba 13. července 2004 zveřejněna, Hadžič záhadně zmizel ze svého domu v Novém Sadu. Přes sedm let byl na útěku, než byl 20. července zatčen poblíž malé vesnice Krušedol na severu Srbska. Srbsko ho pak o dva dny později vydalo ke stíhání do Haagu.

Hadžič je posledním uprchlíkem ze 161 osob, které haagský tribunál za dobu své existence obžaloval

Související