Jsou to události, které ve své zemi nechceme, prohlásil norský premiér Jens Stoltenberg v reakci na páteční explozi v centru Oslo a střelbě na ostrově Utøya, kde právě probíhalo setkání asi pěti stovek mladých sociálních demokratů.
Obě události, ke kterým se na internetu přihlásili islámští extremisté Ansar al Jihad al-Alami, vyvolaly o to větší zděšení, že skandinávská země je považována za jednu z neklidnějších a nejbezpečnějších v Evropě. Přinášíme klíčová fakta o Norsku.
Skandinávská země s necelými pěti miliony obyvatel je konstituční monarchií, v čele stojí král Harald V. Metropole Oslo má kolem 600 000 lidí. K Norsku patří také souostroví Jan Mayen v Arktidě, souostroví Svalbard (hlavní součástí ostrovy Špicberky) a Bouvetův ostrov v Antarktidě.
Norsko má bohaté zásoby ropy a zemního plynu, které těží z podmořských ložisek v Severním moři.
Na základě indexu lidského rozvoje vypracovaného v rámci Rozvojového programu OSN (UNDP) bylo Norsko během posledních deseti let několikrát hodnoceno jako nejlepší země pro život.
Země není členem Evropské unie. Většina obyvatel odmítla členství v EU ve dvou referendech v letech 1972 a 1994, nicméně Oslo s Bruselem úzce spolupracuje ve většině oblastí.
Středolevý koaliční kabinet vede od října 2005 premiér Jens Stoltenberg z Norské dělnické strany (NAP).
V Oslu se každoročně v prosinci předává Nobelova cena za mír. Nositele ceny vybírá komise jmenovaná norským parlamentem. Zatím posledním laureátem se stal vězněný čínský disident Liou Siao-po, čínská vláda mu ale neumožnila ocenění převzít.
Od karikatur k Libyi
V lednu 2006 zveřejnil malý norský křesťanský list Magazinet karikatury proroka Mohammeda po vzoru dánského listu Jyllands-Posten. Na obě skandinávské země se poté snesly výhrůžky rozhořčených muslimů z celého světa a radikální afghánské hnutí Taliban vypsalo odměnu v podobě pěti kilogramů zlata na hlavu každého norského vojáka, který působí v rámci sil NATO v Afghánistánu.
Norové jsou v Afghánistánu vojensky přítomni od počátku roku 2002, norský kontingent aktuálně čítá podle NATO 406 vojáků. Operují na severu země a v hlavním městě Kábulu. Norsko má též na starosti provinční rekonstrukční tým v Majmaní v severní provincii Fajráb.
Šesti letouny F-16 se Norsko od 31. března účastní operací proti Libyi. Norská ministryně obrany Grete Faremová ale nedávno potvrdila, že k 1. srpnu s jejich dalším nasazením nepočítá.
V červenci 2010 oznámily norské úřady zatčení tří osob podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida a z plánování teroristických útoků. Zadrženi byli Nor ujgurského původu a Iráčan a Uzbek s povolením k pobytu v Norsku. Plánované pumové útoky se neuskutečnily díky tomu, že podezřelí byli sledováni a bomby byly díky policejnímu zásahu neúčinné.
V únoru 2008 bylo v Oslu a ve švédském Stockholmu zatčeno šest osob podezřelých z financování terorismu a plánování teroristických útoků. Šlo o společnou operaci švédské a norské policie, v každé zemi byli zatčeni tři podezřelí. Podle internetového vydání norského listu Aftenposten pocházely osoby zadržené v Norsku ze Somálska. Již předtím jiný norský deník Dagbladet napsal, že jsou všichni afrického původu.
V září 2006 norská policie zadržela skupinu podezřelou ze střelby na synagogu v Oslu a z příprav teroristických akcí proti velvyslanectví USA a Izraele. Policie ale při domovních prohlídkách nenašla zbraně ani výbušniny. Jeden zatčený byl původem z Turecka, hlavní postavou pak byl muž původem z Pákistánu jménem Arfan Qadeer Bhatti, který byl již pro podobná podezření dříve vyšetřován v Německu, avšak bez obvinění. Bhatti byl nakonec podezření z terorismu zproštěn, útok na synagogu mu ale vynesl osm let ve vězení.
Výbuch v norské metropoli Oslo poničil úřad premiéra Jense Stoltenberga.
Výbuch ve vládní čtvrti norské metropole Oslo
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist