Šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze už nebude Vlastimil Rampula. Tedy muž, o němž se dlouhodobě hovoří jako o zametači politicky citlivých kauz týkajících se především korupce. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jej odvolal.

Jeho rozhodnutí ještě není pravomocné. "Doktor Rampula proti němu může podat rozklad," řekl Pospíšil.

Pokud by tak Rampula učinil, případem se bude zabývat rozkladová komise ministerstva spravedlnosti. Ovšem na základě jejího závěru bude opět rozhodovat sám Pospíšil.

O Rampulově nástupci ministr odmítá spekulovat. Minimálně do doby, než bude jeho verdikt pravomocný. Média už však přišla s tím, že nabídku této funkce prý dostala okresní státní zástupkyně Plzně-sever Anna Maříková.

Pospíšil vyhověl Zemanovi

Odvoláním vrchního žalobce Pospíšil vyhověl žádosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který ministrovi takový krok navrhl už v březnu, krátce po svém nástupu do funkce.

Glosa Jiřího Leschtiny

Příčinou Pospíšilova dlouhotrvajícího kličkování byl tlak části politiků z jeho vlastní strany, pro něž byl Rampula hlavní zárukou, že z případných stíhání vyváznou se zdravou kůží. K nim se rychle připojily Věci veřejné poté, co policie začala vyšetřovat Bártovy obálky a Babákovo čarodějné financování strany.

Celý text komentátora Jiřího Leschtiny ZDE

Pospíšil v pátek uvedl, že Rampulu odvolal na základě výsledků správního řízení. Jeho účastníci na šestatřiceti stranách odůvodnění popsali závažná pochybení při plnění povinností žalobce.

Konkrétní případy, při nichž Rampula chyboval, Pospíšil odmítl jmenovat. Sdělil jen dva základní body, ve kterých státní zástupce údajně pochybil.

Prvním je jeho "řádně neodůvodněný" pokyn podřízené, která se neměla odvolávat v kauze tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

"Rampula nepřiměřeně a v rozporu se zákonem ingeroval do trestního řízení a vydal pokyn k nepodání odvolání u Městského soudu," řekl Pospíšil, podle kterého Rampula mohl ohrozit důvěru v nestrannost státního zastupitelství.

Ministr vrchnímu žalobci zároveň vytkl, že nejméně od roku 2008 nedostatečně vedl své podřízené a nereagoval na jejich opakovaná pochybení. "Nepřijal odpovídající opatření k odstranění zjištěných vad," podotkl Pospíšil.

Rampula se v minulosti proti Zemanovu návrhu na své odvolání ostře ohradil a označil ho za účelový a za frašku.

ČSSD opakovaně kritizovala Pospíšila, že o návrhu na odvolání Rampuly, který byl podán již před několika měsíci, nechce rozhodnout.

Rampulovo odvolání požadovala mimo jiné protikorupční organizace Transparency International (TIC). Podle ní je to jeden z kroků, který by měl navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství.

Kdo je Vlastimil Rampula

- Do funkce šéfa pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) byl Rampula jmenován v únoru 2007, kdy nahradil Jiřího Kulvejta odvolaného ministrem Pospíšilem.

- Do čela pražského VSZ Rampula přišel z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), kde pracoval v odboru závažné hospodářské kriminality. Na NSZ Rampula podle tisku nastoupil v roce 2005 právě z pražského VSZ, kde pracoval v odboru nejzávažnější hospodářské kriminality.

- Ministr Pospíšil si od jmenování Rampuly do čela pražského VSZ v roce 2007 sliboval razantnější přístup k postihování hospodářské kriminality a korupce.

Ostatní:

- V září 2007 na Rampulův návrh ministr Pospíšil odvolal tehdejšího pražského městského státního zástupce Luboše Pětníka. Podle Rampuly nepracovalo městské státní zastupitelství dostatečně efektivně.

- V únoru 2009 Rampula podpořil postup ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance, který kvůli údajným manažerským pochybením odvolal šéfa liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Adama Bašného. Podle Bašného však důvodem byla jeho kritika postupu státních zástupců v údajné korupční kauze tehdejšího lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Ministr Pospíšil poté Křivance odvolal, do funkce jej však v červnu 2009 vrátila nová ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

- V prosinci 2010 protikorupční organizace Transparency International (TIC) jako jeden z kroků, které by měly navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství, požadovala odvolání Rampuly a také tehdejší šéfky olomouckého vrchního státního zastupitelství Mileny Hojovcové. Rampula a Hojovcová byli podle TIC lidé loajální bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a ne vždy rozhodovali nestranně.

- V lednu 2011 se Rampula a nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neshodli v otázce krajského státního zástupce v Hradci Králové. Rampula tvrdil, že ve funkci je Anna Jahodová, ačkoli nebyla oficiálně jmenována. Pozice byla Jahodové svěřena ministerským dekretem v roce 2005, kdy místo opustila Zemanova předchůdkyně Vesecká. Pospíšil ale koncem ledna vyhověl návrhu Zemana a do funkce ustavil Pavla Hochmanna, který doposud na tamním státním zastupitelství působil jako náměstek.

- Letos v březnu odeslal nejvyšší státní zástupce Zeman ministru Pospíšilovi návrh na odvolání Rampuly. Zeman krok odůvodnil zjištěním "závažných porušení povinností vyplývajících z funkce vedoucího státního zástupce". Tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) řekl, že by se návrhem měla zabývat vládní koalice.

- Časopis Respekt v květnu napsal, že Rampula může na VSZ působit jako takzvaný zametač kauz. Podle týdeníku úřad pod jeho vedením zastavil případ České pivo pro nedostatek důkazů a zdržoval vyšetřování nákupu gripenů a kauzy Mostecké uhelné.

- Ministr Pospíšil v květnu řekl, že by Rampulu odvolal, ale neumožňuje mu to zákon. Podle právních analýz, jež si nechal Pospíšil zpracovat, by Rampula mohl vysoudit své místo zpět. Postup ministra kritizovali například místopředsedové ČSSD Jiří Dienstbier a Marie Benešová (podle ČSSD kvůli Rampulovi vázne řešení politických korupčních kauz) či bývalý předseda správní rady Transparency International Václav Láska. "Setrvání pana Rampuly je otázka toho, jestli budou reformy, nebo ne. Pan Rampula je žába na prameni, která si vytvořila možnost stáhnout si všechny případy pro sebe," uvedl Láska.

- Rampula v České televizi 29. května prohlásil, že informace o některých kauzách unikly do médií z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). To je tak podle Rampuly iniciátorem snah o rozklad soustavy státního zastupitelství. Rampula rovněž označil Zemanův návrh na své odvolání za frašku. Zeman úniky informací vyloučil a sdělil, že si za návrhem na odvolání Rampuly stojí.

- Koncem května Zeman odeslal ministru Pospíšilovi rozšířený návrh na odvolání Rampuly. Posledním případem ve víc než třicetibodovém spisu je podle NSZ Rampulův zásah do vyšetřování kauzy vytunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Podle týdeníku Respekt Rampula 22. dubna 2008 telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se týž den po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt nad sedmi obžalovanými manažery zkrachovalé banky, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně. Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla "ne zrovna důvodná". Proto prý oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok.

- V červnu napsal týdeník Respekt, že protikorupční policie vyšetřuje pražské vrchní státní zastupitelství kvůli úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Podle Rampuly se únik informací prověřuje na jeho podnět. Později vyšlo najevo, že policie hledala důkazy v souvislosti s únikem informací na NSZ v Brně i VSZ v Praze.

- Jako dva základní body, kvůli nímž se rozhodl vyhovět žádosti o odvolání Rampuly, dnes ministr Pospíšil uvedl "řádně neodůvodněný" pokyn podřízené neodvolávat se v kauze tunelování IPB a také jeho nedostatečné řízení podřízených.