Obhájci titulu Brazilci i fotbalisté domácí Argentiny vypadli na šampionátu Jižní Ameriky už ve čtvrtfinále. Brazilci prohráli po bezbrankové remíze na penalty s Paraguayí, Lionel Messi a spol. zase nezvládli rozstřel proti Uruguayi, s kterou v normální době i po prodloužení hráli nerozhodně 1:1.

Drama v Santa Fe rozhodl uruguayský gólman Fernando Muslera, který chytil ve třetí sérii penaltu Carlosi Tévezovi, a jeho tým rozstřel vyhrál 5:4.

Brazil vs Paraguay 0-0 (0-2) - All Goals & Full Highlights - Quarterfinal Copa America - 17/07/2011

Uruguay se v semifinále utká s Peru, které porazilo favorizovanou Kolumbii 2:0 po prodloužení. O posledním překvapivém semifinalistovi rozhodl noční zápas Chile - Venezuela, v němž opět vyhrál outsider. Venezuela postoupila po výhře 2:1.

Brazilci nedokázali paraguayskou obranu překonat, i po 120 minutách tak stále platil bezbrankový stav. Následný penaltový rozstřel se ale pro obhájce prvenství změnil v nevídanou noční můru.

Selhali totiž všichni čtyři brazilští střelci Elano, Thiago Silva, André Santos i Fred a Paraguaycům stačily dva proměněné kopy k postupu.