Švýcarská vláda rozhodla snížit počet konzulátů v zahraničí. Šestadvacet úřadů, které fungují v Evropě, v Karibské oblasti a v jižní Africe, bude přeskupeno do osmi regionálních center.
Zrušen bude mezi jinými i konzulát v Praze, jehož úkoly by propříště mělo plnit vídeňské středisko, informoval švýcarský zpravodajský server swissinfo. Švýcarské velvyslanectví v Praze dnes ČTK sdělilo, že k chystaným opatřením zatím nemůže poskytnout oficiální vyjádření, ale že o změnách bylo informováno.
Rušení švýcarských konzulátů má především finanční důvody a postihne i další evropské metropole jako Kodaň, Helsinky, Oslo, Brusel, Lucemburk, Budapešť a Sofii. Podle švýcarského státního rozhlasu nebyli konzulové v jednotlivých zemích o změnách předem zpraveni a kroky vlády mnohé rozhořčily, stejně tak jako švýcarské občany žijící v cizině.
Švýcarské ministerstvo zahraničí uvedlo, že dopady restrukturalizace na švýcarské zaměstnance budou minimální, čímž naznačilo, že propouštění se bude týkat především místního personálu.
Nuda v Bratislavě
Švýcarská prezidentka a ministryně zahraničí Micheline Calmyová-Reyová tento týden v Bernu rovněž slíbila, že budou zavedena "kompenzační opatření" ke zmírnění dopadů uzavírání konzulátů.
Nutnost rušení konzulátů ministerstvo zdůvodňuje potřebou efektivnějšího využívání omezených zdrojů. V některých zemích podle švýcarské diplomacie neměl konzulát takřka žádnou práci. Jako příklad je uváděna Bratislava, kde švýcarský konzulát vydal v roce 2009 údajně pouze 42 pasů a tři víza. V srpnu 2010 proto přestal fungovat a jeho povinnosti převzalo regionální centrum ve Vídni.
Vídeňské konzulární středisko by podle internetových zdrojů mělo podobně od 4. října letošního roku nahradit švýcarské konzuláty v České republice, Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku.
Na druhou stranu jsou země, kde chce Bern nově konzuláty zřídit. Jedná se o Rusko, Čínu či bývalé sovětské republiky, kam jezdí stále větší množství Švýcarů a kde má Švýcarsko rostoucí ekonomické zájmy.
Poslanec Carlo Sommaruga v rozhovoru pro švýcarský rozhlas vysvětlil, že pokud pravicový parlament neuvolní více finančních prostředků na diplomatickou síť, bude nutné hustotu zastupitelských úřadů v jedné oblasti snížit, aby mohla být zvýšena v oblasti jiné.
"Samozřejmě musíme být přítomni v Evropě, ale musíme být přítomni také v zemích, kam Švýcaři nově jezdí: v Rusku, v Číně, ve všech bývalých sovětských republikách. Chceme-li obojí, musíme mít na obojí peníze," prohlásil Sommaruga.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist