V boji s teroristy budou Spojené státy postupně upřednostňovat bezpilotní letadla a bleskové útoky speciálních komand před nákladnými polními bitvami s bojovníky sítě Al-Káida. Souvisí to s novou národní strategií boje s terorismem, o níž ve středu ve Washingtonu získala informace americká média.

Dokument, na jehož přípravě se pracovalo dva roky, vešel ve známost týden po oznámení prezidenta Baracka Obamy o postupném stahování amerických sil z Afghánistánu do konce roku 2014. Podle agentury AP je strategie ústupem od globální války proti terorismu, kterou USA vedly za prezidenta George Bushe.

Podle hlavního protiteroristické poradce Bílého domu Johna Brennana upravená doktrína přihlíží k rostoucí hrozbě terorismu uvnitř USA, kde se Al-Káida snaží zverbovat budoucí pachatele útoků. Na dopadení potenciálních teroristů a jejich verbířů budou vynaloženy větší finanční prostředky.

 

"Úspěchy USA a jejich spojenců v boji proti Al-Káidě a především zabití jejího vůdce Usámy bin Ládina zdecimovaly teroristickou síť a vymazaly její vedení," prohlásil Brennan. Od nástupu Obamy do úřadu byla prý zlikvidovaná polovina nejvyššího vedení Al-Káidy.

 

"Nejlepším útokem není vždy rozmístění velkých armád v zahraničí, ale zasazení cílených, chirurgických úderů proti skupinám, které nás ohrožují," řekl Brennan. Podle AP se na takových akcích budou podílet hlavně zpravodajské služby a speciální operační útvary včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Zarate: Islám je kořenem problémů

Pokud jde o operace v zahraničí, důraz bude kladen na akce přesně zacílené na jednotlivé skupiny vyššího velení. USA chtějí ustoupit od rozsáhlých válek a budou především podporovat cizí státy, aby s Al-Káidou bojovaly vlastními silami. K polním operacím bude americká armáda využívat "unikátních technologií", jako jsou bezpilotní letouny.

Nová strategie už našla i své kritiky. Juan Zarate, jeden z poradců Bílého domu v Bushově éře, má výhrady před démonizací Al-Káidy v době, kdy její vliv je na ústupu. Vláda by se podle něj "neměla mechanicky zaměřovat na Al-Káidu", zatímco opomíjí násilný výklad islámu, který je kořenem všech problémů.