Bývalý velkouzenář a fotbalový boss František Chvalovský má příštích deset let strávit ve věznici s ostrahou. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který se při vyhlašování verdiktu přiklonil k návrhu státního žalobce. Ten požadoval pro Chvalovského co nejvyšší trest.

Jeho komplice senát poslal rovněž za mříže: Ladislava Filipa na 8 let, Zdeňka Mezeru a Miloslava Brodackého na 7 let a Petra Franzla na 6 let.

Všichni navíc mají bance uhradit škodu a deset let nesmí vykonávat funkce statutárních zástupců.

Rozsudek je nepravomocný, všichni obžalovaní se odvolali.

"Způsobili škodu velkého rozsahu," odůvodnil výši trestu soudce Kamil Kydalka. Podle něj vědomě poskytli v procesu sjednávání smluv o financování nepravdivé informace, aby vzbudili zdání, že byly splněny podmínky pro úvěrové finavování. Přitom si byli vědomi toho, že požadované prostředky nebudou použity na financování předmětných obchodů.

Soudce celou hodinu a půl podrobně popisoval obchody, kterými banku připravili o 1,5 miliardy korun. Poté vynesl verdikt a začal jej odůvodňovat.

Kdo je Fr. Chvalovský
- narodil se v roce 1954, jeho otec byl přední kapacitou v oboru chmelařství, stál dokonce v čele Mezinárodní organizace pěstitelů chmele
-  vystudoval VŠE a začal pracovat v Podniku zahraničního obchodu Koospol, který se zabýval prodejem masa
- otec i syn figurují v tzv. Cibulkových seznamech spolupracovníků StB, soud ale konstatoval, že agenty nebyli
- po revoluci založil Chvalovský impérium, které obchodovalo s masem a chmelem, angažoval se i v pivovaru Platan.
- jeho velkou láskou je fotbal. Jako gólman Chmelu Blšany s týmem postoupil z okresního přeboru až do třetí ligy
- v roce 1991 se stal předsedou Českomoravského fotbalového svazu. Tehdy to byl spolek druhé kategorie, řídící soutěže od třetí ligy níž. Po rozpadu federace se ale najednou právě tento subjekt stal řídícím orgánem fotbalu v zemi a význam Chvalovského významně posílil.
- v roce 1996 šokoval český výběr finálovou účastí na EURO 1996. Chvalovský se tehdy stal i členem exekutivy UEFA, což byl významný diplomatický úspěch
- blšanský fotbalový klub vytáhl až do nejvyšší soutěže. Na stadionku pro 2000 diváků začínal svou velkou kariéru i Petr Čech, ze známějších fotbalistů tu hrával např. i Jan Šimák. Čecha po odchodu do Sparty nahradil v brance Chvalovského syn Aleš, kterého otec prosadil do nominace na OH 2000. Trenér Brückner kvůli tomu musel porušit svůj slib Petru Koubovi, že na turnaj vezme jeho
- v roce 2001 před cestou na utkání v Makedonii na letišti Chvalovského zatkla policie. Chvalovský na dvě etapy strávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě, byl obviněn z trestného činu úvěrového podvodu. Svým neúspěšným podnikáním způsobil Komerční bance škodu nejméně 1,5 miliardy korun.
- Chvalovský odmítl odstoupit z vedení fotbalového svazu, valná hromada ho tedy z funkce odvolala, což dodnes vnímá jako křivdu. Ze své pozice na UEFA abdikoval
- ačkoli mu byl oficiálně obstaven majetek, disponuje Chvalovského rodina zjevně i nadále značnými prostředky. Sám Chvalovský stojí 10 let v pozadí, oficiálně nevyvíjí žádné aktivity. Nicméně například ve fotbalovém prostředí si stále udržuje významný vliv. Stál za úspěšnou kandidaturou Ivana Haška na pozici předsedy ČMFS
- Chvalovského kauza ležela 10 let u ledu, soud nechával státní zástupce opakovaně přepisovat obžalobu. Další obstrukční metodou byly neustálé výměny týmu Chvalovského advokátů, kteří se museli znovu a znovu seznamovat s objemným, mnohatisícistránkovým spisem

A například citoval výpovědi údajných obchodních partnerů Chvalovského - ti často ani o dodávkách, které měli dostat a na něž si Chvalovský vzal od banky úvěr, nevěděli.

Všichni nepravomocně odsouzení mají již od obvinění obstaven majetek. Ovšem například Chvalovský jej stačil většinou ještě před obviněním rozprodat. A například rodinnou vilu za několik desítek milionů u obory Hvězda v pražských Řepích převést na dceru a zřídit si na ní věcné břemeno trvalého užívání.

Žalobce chtěl nejvyšší trest

Pro bývalého velkouzenáře a předsedu Českomoravského fotbalového svazu žádal státní zástupce Miroslav Pecka co nejvyšší trest – tedy kolem deseti let. Zbylým čtyřem spolupracovníkům pak navrhl tresty zhruba o třetinu nižší.

Všichni společně připravili podle Pecky koncem devadesátých let Komerční banku o půldruhé miliardy. A to tím, že si na jméno šesti společností spojených s Chvalovským - především Reality tradingu, Českomoravské agrární společnosti a Satrapy - vzali v letech 1998 a 1999 úvěry, které měly sloužit k profinancování obchodů s masem a chmelem - jenže ty byly fiktivní.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se