V květnu na nátlak lidu syrský prezident Bašár Asad amnestoval politické vězně. V úterý k tomu přidal amnestii vztahující se na trestné činy spáchané do 20. června. A jak slíbil v pondělním projevu, do srpna budou volby a do září nové reformy.
Asad v projevu před univerzitními studenty prohlásil, že chce rozšířit amnestii vyhlášenou už v květnu. Ta se vztahovala na politické vězně, kterých podle agentury AFP byly od května propuštěny už stovky.
Rozšířená amnestie má rozlišovat mezi pokojnými demonstranty, vyjadřujícími své legitimní potřeby, a takzvanými sabotéry. Jako sabotéry Asadův režim označuje údajné původce násilností při nynějších nepokojích. O život při nich přišlo na 1400 osob a 10 tisíc lidí bylo zřejmě zatčeno.
Asadův projev byl zklamáním pro západní země i pro syrskou opozici. Prezident krizi považuje za výsledek zahraničního spiknutí a práci sabotérů. Slíbil do září reformy, mezi nimiž má být ukončení politického monopolu strany Baas.
Opozice ale tvrdí, že na podobné návrhy a výzvy k dialogu je už pozdě. Očekávala od prezidenta přísné potrestání lidí odpovědných za zabíjení civilistů.
Demonstrace pokračují i po projevu
V centru Damašku se v úterý konala manifestace Asadových stoupenců. Podle AFP jich přišlo několik tisíc a ulice kolem centrálního náměstí byly zablokovány lidmi. Přišli i z okolí metropole, mnozí nesli syrské vlajky a provolávali hesla na Asadovu podporu.
Krátce po pondělním prezidentově projevu se konaly na mnoha místech země protivládní demonstrace. Největší z nich v Halabu a Homsu.
Damašek projevil vstřícnost vůči Červenému kříži a umožní Mezinárodnímu výboru Červeného kříže přístup k syrským civilistům poznamenaným nepokoji. Sdělil to dnes předseda této organizace Jakob Kellenberger, který v Damašku dva dny vyjednával.
Uprchlíci, vraťte se domů, volá syrská vláda a posílá do ulic další tanky - čtěte ZDE
Došlo i na Asada: USA na něj uvalily sankce za porušování lidských práv - čtěte ZDE
Syrští civilisté prchají před armádou: turecké hranice praskají ve švech - čtěte ZDE
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) své zástupce už do Sýrie poslal a ti jim sdělili, že vesnice kolem severosyrského města Džisr aš-Šughúru jsou stejně jako město samo prázdné. Obyvatelé uprchli zřejmě před boji a syrskou armádou, která oponenty režimu a účastníky demonstrací pronásledovala. Delegaci UNHCR do oblasti pustily syrské úřady spolu s diplomaty a novináři.
"Na polích nikdo nepracoval. Džisr aš-Šughúr byl skoro opuštěný, většina obchodů zavřená," řekl v Ženevě mluvčí úřadu Adrian Edwards. Delegace výboru se prý nesetkala s uprchlíky a Edwards prohlásil, že je těžké příčinu nepřítomnosti lidí interpretovat.
Útěk do Turecka
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová už 9. června vyjádřila mimořádné znepokojení nad informacemi o exodu Syřanů z Džisr aš-Sughúru a okolí. Dle údajů UNHCR uprchlo do Turecka na 10 tisíc lidí, ostatní jsou zřejmě v syrských horách.
Na severu Sýrie operují silné armádní jednotky a podle ochránců lidských práv vojsko nepřestává zatýkat. Při nepokojích od půlky března přišlo o život na 1400 Syřanů. Prezident v pondělí vyzval uprchlíky k návratu do domovů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist