Dva lidé zahynuli z neděle na pondělí při srážce českého autobusu a slovenského kamionu v Maďarsku nedaleko hranic se Slovenskem. V českém autobusu bylo 16 osob těžce zraněno a dalších 35 lidí utrpělo lehčí poranění. Většina lehce zraněných už byla z nemocnic propuštěna a v náhradním autobusu se vracejí zpět do Česka.

Zraněným pomáhali záchranáři ze sedmi měst. Dvacet lidí s nejvážnějšími zraněními skončilo v nemocnici v Györu, Někteří zranění byli již během noci operováni. Polovina cestujících má drobnější zranění, většinou pohmožděniny a podlitiny.

Zájezd vypravila písecká cestovní kancelář Hungaria Tour. Ještě v pondělí má do Česka vrátit na 25 cestujících z havarovaného autobusu. Ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Vladimír Homola řekl, že 20 lidí bylo naloženo v Tatabányi, tři v Györu a další dva v Mosonymagyaróváru. Šlo o lehce zraněné cestující, jimž lékaři v tamních nemocnicích další cestu povolili.

"Do půlnoci by měli být v Klášterci nad Ohří," řekla vedoucí kanceláře Lucie Jirušová.

Vážně zraněné čekají další operace

Maďarští lékaři po nehodě vyšetřili všechny cestující, z nichž někteří utrpěli šok. Tři vážně zranění lidé zůstanou v nemocnici minimálně dva týdny, protože budou muset podstoupit ještě další operace. Zbývající zraněné si lékaři nechali na pozorování, nedoporučili jejich převoz. Hospitalizováni by měli být dva dny. "Cestovní kancelář pro ně pak pošle autobus a odveze je zpět do Česka," dodala Jirušová.

Havárii předcházela kolize slovenského kamionu s polským kamionem na dvouproudé silnici. Slovenský nákladní vůz se přitom dostal do protisměru a čelně vrazil do českého autobusu, který jel za polským vozidlem. Slovenský kamion se po srážce vzňal a posléze začal hořet i český autobus.

"Protijedoucí kamion se srazil s kamionem, který jel před naším autobusem. Řidič kamionu se asi těžce zranil a kamion se řítil na náš autobus. Náš řidič neměl šanci s tím nic dělat," řekl Homola. Řidič českého autobusu, který byl v době havárie za volantem, byl hospitalizován. Náhradní řidič pak zraněním podlehl.

Slovenský řidič Čechům pomáhal

Řidič jiného slovenského kamionu ČTK řekl, že jel určitou dobu za slovenským kamionem, který nakonec havaroval, a pozoroval, že vozidlo jede nejistě a poněkud kličkuje. Po nehodě potom pomáhal cestujícím z havarovaného autobusu. "Lidé by chtěli (slovenskému) řidiči Martinu Kudlovi poděkovat. Zastavil, rozbíjel okna, vynášel lidi ven. Autobus totiž začal hořet," doplnil Homola.

Také maďarská policie se na základě svědectví domnívá, že nehodu zapříčinil slovenský řidič kamionu. "Vzadu jedoucí řidič řekl, že před nehodou se snažil vzbudit pozornost svého krajana světelnými a zvukovými signály i pomocí vysílačky, protože si myslel, že usnul nebo se mu udělalo špatně," řekla portálu Nyugatmagyar.hu policejní mluvčí Tünde Kocsisová.

Lidé cestovali z termálních lázní

Havarovaný autobus vezl turisty z termálních lázní z východomaďarského Hajdúszoboszló do České republiky.

"V autobuse bylo  50 cestujících, vesměs starší lidé, a dva řidiči," řekl český konzul v Maďarsku Ladislav Lukács. Zároveň popřel první informace, že by s nimi cestovali i handicapovaní lidé. Ti podle něho odjížděli z Maďarska jiným autobusem.

 

Nehody českých autobusů v zahraničí

28. června 2006 - Čtrnáctiletý český chlapec zemřel při nehodě českého autobusu u slovenských Malacek. V autobuse se do Prahy vracelo 45 lidí, většinou dětí, ze školy v přírodě v Černé Hoře. Příčinou havárie byl zřejmě mikrospánek řidiče.

1. července 2006 - Jedna Češka zahynula a 18 lidí bylo zraněno při nehodě českého zájezdového autobusu mezi východoslovenskými obcemi Chminianská Nová Ves a Svinia nedaleko Prešova.

17. září 2006 - Nehoda českého autobusu nedaleko dolnorakouského Schremsu v okrese Gmünd si vyžádala čtyři oběti, dalších 45 lidí bylo zraněno. Autobus, který vezl z pobytu z Chorvatska klienty a zaměstnance ústavu sociální péče ve Stodu u Plzně, se zřítil z osmimetrového svahu.

16. července 2007 - Smrt řidiče a zranění 19 cestujících si v Srbsku vyžádala nehoda českého autobusu, který narazil zezadu do nákladního auta brzy ráno na silnici mezi městem Niš a Bělehradem. V autobuse cestovalo 41 českých turistů, kteří se vraceli z dovolené v Řecku.

4. září 2007 - Dvaatřicetiletý Slovák přišel o život při nehodě českého linkového autobusu nedaleko Ružomberoku. Řidič dostal smyk v zatáčce na mokré silnici nedaleko obce Lubochňa, autobus narazil do svahu a převrátil se.

7. června 2008 - Jedenáctiletý chlapec zahynul při nehodě českého autobusu na jihu Rakouska. V autobusu cestovaly děti ze základní školy v Železném Brodě na ozdravný pobyt do Chorvatska.

25. září 2008 - Při havárii autobusu společnosti Student Agency na severu Itálie zahynula dvaadvacetiletá stevardka. Autobusu mířícímu z Prahy do Neapole vjel u města Padova do cesty kamion.

3. října 2008 - Čtyři občané Slovenska zemřeli při nehodě autobusu české společnosti Student Agency u obce Kostolná v okrese Trenčín. Autobus na lince Bardejov-Praha sjel ze silnice a převrátil se.

20. června 2011 - Dva lidé zahynuli při srážce českého autobusu a slovenského kamionu na maďarské dálnici M15 u města Hegyeshalom nedaleko rakouských hranic. Oběťmi jsou řidiči obou vozidel, deset osob bylo vážně zraněno.

Související