Představitelé syrské opozice vytvořili Národní radu, která má za úkol přispět k pádu režimu prezidenta Bašára Asada a získat mezinárodní uznání.

Její zástupci to v neděli podle agentury AFP oznámili na syrsko-turecké hranici, na které se hromadí běženci prchající před syrskou armádou.

"Oznamujeme vytvoření Národní rady, aby vedla syrskou revoluci. Tvoří ji všechna společenství a národní politické síly uvnitř i mimo Sýrii," oznámil mluvčí opozice Džamil Saíb.

Zároveň vyzval všechna syrská města a provincie, aby spolupracovaly na "legitimním cíli", jímž je pád nynějšího režimu a pohnání jeho představitelů před soud.

Saíb podle AFP upřesnil, že cílem rady je sjednotit opozici k podpoře revoluce a k dosažení uznání mezinárodními organizacemi.

Syrská armáda operuje v posledních týdnech na severu země, kde se zintenzivnily protivládní protesty, které jinak zachvátily většinu země. Na severu se do nich ale poprvé připojili i zběhlí vojáci, kteří pak způsobili citelné ztráty v řadách oddílů věrných režimu.

Turecko už přijalo přes 10 000 uprchlíků. Podle odhadů syrské opozice bylo od března při represích vůči prorežimním silám zabito přes 1 400 Syřanů a dalších 10 000 lidí zatčeno.

Související