Po dopadení Ratka Mladiče zůstal sám. Kdysi vůdce chorvatských Srbů, nyní poslední ze 161 balkánských zločinců. Goran Hadžić spravedlnosti stále uniká. Teď je ale jasné, že souzen v Haagu bude. A to i když se ho nepodaří dopadnout - díky takzvanému zbytkového mechanismu.

Jak prohlásila mluvčí Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Nerma Jelačičová v Bělehradě, termín dopadení byl stanoven na červen příštího roku. Pak začne soud. Při použití zbytkového mechanismu ale podle jejích slov nebude možné už obžalobu Hadžiče rozšiřovat.

Srbský prezident Boris Tadić uvedl, že jeho země na dopadení Hadžiče spolupracuje s Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu. A schází prý už jen "kousek". Poslední válečný zločinec tak podle něj bude už "brzy zatčen".

Práce kolem procedury takzvaného zbytkového mechanismu mají být zahájeny v roce 2013 a jejím cílem má být ukončit všechny rozdělané případy. To se týká jak Hadžiče, pokud nebude do té doby zatčen, tak od června 2013 i eventuálních odvolání v kauzách, které ICTY nyní soudí.

ICTY je dočasný tribunál k souzení hlavních viníků válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy, jež byly spáchány během balkánských válek v letech 1991 až 1995. Mandát haagského tribunálu vyprší v prosinci 2014.

Související