Demonstrace během generální stávky v Řecku jsou podle očekávání doprovázeny řadou incidentů radikálů z řad mládeže s policií. Poté, co část demonstrujících napadla policejní kordon před aténským ministerstvem financí, došlo ke stejnému konfliktu před parlamentem. Policii se v obou případech podařilo zatlačit útočníky slzným plynem a obušky.
Slzný plyn, obušky, zápalné lahve
Před ministerstvem financí byla podle policie jedna osoba zraněna a kolem 40 lidí zadrženo. Před parlamentem, kde útočníci házeli na policejní kordon kamení a zápalné láhve, bylo zraněno sedm lidí, z toho jeden policista, uvedla agentura AFP.
Na ústředním aténském náměstí Syntagma před parlamentem se podle policie shromáždilo asi 20 000 lidí, Reuters píše o "desetitisících", místní média o 40 000. Přestože organizátoři stávky slibovali, že se pokusí eliminovat násilí, v momentě příjezdu poslanců se skupinky demonstrantů pustily do útoku.
Házeli po nich vším, co měli po ruce, a pokoušeli se jim zabránit ve vstupu do budovy. Někteří z demonstrujících se dokonce pustili do sebe navzájem. Policie postavila na přístupech k parlamentu zátarasy a zablokovala - i pro chodce - také některé ulice v okolí. Budova je obklopena policejními vozy.
Terčem útoků demonstrantů se stala i budova ministerstva financí na témže náměstí. Dopadlo na ně několik zápalných lahví a svědci, které citoval Reuters, hovořili o plamenech před vchodem do budovy.
Kromě Atén se demonstruje také v Soluni na severu země, kde se shromáždilo na 20.000 lidí.
Čeští turisté v Řecku mohou zůstat v klidu
Stávka se podle médií výrazně projevila ve státní správě, v městské, železniční a námořní dopravě, ve školství a v obchodě. Letecká doprava funguje. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura sdělil, že pobyt českých turistů v Řecku zatím stávka nenarušuje.
Na programu jednání poslanců je zákon o rozpočtu a nové úsporné kroky, které Řecku naordinovali jeho věřitelé - Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Ti teď jednají o možnosti poskytnout Řecku druhý záchranný balík. Loňská první půjčka 110 miliard eur, která byla provázena prvním úsporným plánem, totiž nestačila na záchranu země před bankrotem.
Plán, který parlamentu předkládá vláda socialisty Jorgose Papandrea, má během pěti let vést k uspoření 28,4 miliardy eur. Předpokládá také prodej státních firem za 50 miliard a snížení počtu státních zaměstnanců o pětinu.
Vládní Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) má v parlamentu většinu, ale objevují se v něm trhliny. V úterý z jeho parlamentní frakce jeden poslanec vystoupil s odůvodněním, že vládní politika "propadla"; vládní většina se tak snížila na 155 z 300 křesel. Další poslanec už předtím řekl, že bude hlasovat proti. Opoziční pravicová Nová demokracie je proti plánu.
Konzervativní list Katimerini dnes napsal, že "Pasok dosáhl svých hranic", a podle levicového Elefterotypia "vláda visí na vlásku".
Analytici, které cituje Reuters, ale soudí, že se vláda udrží a návrh projde. "Nemyslím, že je hodně poslanců Pasoku, kteří by chtěli nést odpovědnost za pád vlády," řekl jeden z nich.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist