Minulý rok Francie za své hranice vystěhovala téměř čtyři tisíce ilegálních, převážně romských přistěhovalců. A i přes kritiku z těch nejvyšších úřadů chce administrativa Nicolase Sarkozyho v tomto trendu pokračovat. Ještě letos plánuje do Rumunska "vrátit" na 28 tisíc cestovatelů.
Osady s provizorními přístřešky, movitější přistěhovalci používají k "táboření" karavany, začala policie bourat před rokem v létě. Stovky, někdy tisíce jejich obyvatel obklopovaly hlavně větší francouzská města. Jak tehdy v rámci obhajoby bourání táborů řekl Sarkozy, jsou jen "líhní kriminality a prostituce".
Teď se k francouzskému problému veřejně vrátil také ministr vnitra Claude Guéant. V rozhovoru pro list Journal du Dimanche uvedl, že mladí nezletilí Rumuni jsou za 80 procenty všech pouličních krádeží v Paříži.
Guéant má v plánu zahájit kampaň proti takzvané rumunské kriminalitě. Spolupracovat by přitom měl i s rumunskými úřady. Ministr během rozhovoru také poukázal na předchozí socialistickou vládu, která umožnila až osmi tisícům imigrantů přicestovat do Francie.
Kvůli odsunu ilegálních přistěhovalců byl Sarkozy kritizován i na záříjovém summitu Evropské unie, který se celý v tomto duchu nesl. Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová tehdy prohlásila, že francouzský postup vyvolává dojem, že jsou vyhošťováni občané unijního státu, kteří patří k etnické menšině.
Francie vystěhovala 70 procent nelegálních romských osad. A chce pokračovat - čtěte ZDE
Rumunský prezident požádal Sarkozyho, aby zastavil vyhošťování Romů z Francie - čtěte ZDE
Francie pokračuje s odsunem Romů, do Rumunska odletělo další letadlo - čtěte ZDE
Právě její slova rozproudila velmi živou diskusi mezi předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem a francouzským prezidentem. Sarkozy ale poté tvrdil, že jestli tam byl někdo klidný, byl to on. "Byla to velká sranda," popsal tehdy jednání Karel Schwarzenberg.
Francouzi prý nerespektují evropská pravidla volného pohybu osob. Francie se ale bránila, že nejde o vyhošťování - každému, kdo opustil Francii dobrovolně, na cestu dala 300 eur a za každé dítě přidala 100 eur.
Podle odhadů v půlmiliardové EU žije kolem deseti až 12 milionů Romů, kteří tak tvoří největší etnickou menšinu. V samotném Rumunsku pak oficiálně žije asi půl milionu Romů. Předpokládá se ale, že počet je ve skutečnosti až třikrát vyšší.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist