Stávky, za nichž v posledním desetiletí kolabovala doprava v zemi

Francie, duben 2001 - MHD v asi 50 francouzských městech narušily stávky, jejichž organizátoři požadovali, aby všichni řidiči v městské dopravě odcházeli s plnou penzí do důchodu již v 55 letech, ne v 60. Stávkové hnutí postihlo většinu velkých měst s výjimkou Paříže, kde řidiči již měli na takový odchod právo.

Itálie, prosinec 2001 - Na mnoha místech v Itálii se kvůli stávce zaměstnanců dopravního sektoru zcela zastavil provoz. Pracovníci dopravy protestovali proti vládnímu plánu upravit vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Řecko, duben 2002 - Veřejnou dopravu v Aténách a v jiných řeckých městech ochromila dvoudenní stávka proti vládním reformám sociálního systému.

Itálie, červen 2002 - Itálii zasáhla rozsáhlá vlna stávek dopraváků. Odbory požadovaly zvýšení mezd a úpravu kolektivních smluv.

Itálie, prosinec 2002 - Z popudu tří hlavních italských odborových ústředen se v zemi zastavila na 24 hodin veřejná a městská hromadná doprava. Odboráři tak protestovali proti nepodepsání kolektivní smlouvy.

Slovensko, leden 2003 - Slovenští železničáři na protest proti schválenému omezování osobní dopravy na šest hodin zcela zastavili železniční přepravu v celé zemi. Kvůli stávce, první od vzniku státu v roce 1993, nebyla vypravena řada spojů, další soupravy měly po obnovení provozu i několikahodinové zpoždění.

Nizozemsko, červen 2005 - Amsterodam, Rotterdam a Utrecht ochromila jednodenní stávka řidičů autobusů a tramvají. Na nouzový provoz přešli také hasiči, kteří stejně jako ostatní zaměstnanci veřejných služeb nesouhlasili s postupem jednání ohledně platů.

Itálie, červenec 2005 - Ve většině velkých italských měst se zastavily místní autobusové linky, tramvaje i metro, protože zaměstnanci dopravních podniků vstoupili do 24hodinové stávky. Odboráři protestovali proti přesunování nákladů zdravotního pojištění ze státu na přepravní firmy.

Francie, listopad 2007 - Francouzskou železniční a pařížskou městskou dopravu zasáhla desetidenní stávka, jejíž příčinou byl spor o penze u dopraváků, energetiků a zaměstnanců několika dalších odvětví. Přímé ztráty odhadlo ministerstvo financí a hospodářství na 400 milionů eur (11 miliard korun) denně.

Francie, léto a podzim 2010 - Dopravu v celé Francii vážně narušila vlna stávek proti reformě důchodového systému. Stávky se dotkly železnice, městské dopravy i příměstských spojů.

Portugalsko, listopad 2010 - V Portugalsku zasáhla generální stávka proti úsporným opatřením vlády i veřejnou dopravu. V Lisabonu nejezdilo metro, nelétala letadla a železnice oznámila, že bylo zrušeno 75 procent spojů.

Řecko, květen 2011 - Dopravu prakticky v celém Řecku ochromila další ze série opakovaných generálních stávek proti vládním úsporným opatřením. Nejezdily vlaky, z přístavů nevypluly trajekty a několik hodin nelétala ani letadla. Jen několik dnů předtím panovala podobná situace při generální stávce v Itálii.

Stávky, které v uplynulých deseti letech zachvátily světová velkoměsta

New York, prosinec 2005 - New York před Vánocemi zcela ochromila třídenní stávka zaměstnanců veřejné dopravy, která začala poté, co ztroskotala jednání o zvýšení mezd a o výši spoluúčasti zaměstnanců na zdravotní péči a důchodovém pojištění. Protest soud označil za protizákonný, protože podle právního řádu státu New York nesmějí zaměstnanci ve veřejných službách stávkovat.

Toronto, květen 2006 - Stávka zaměstnanců dopravního podniku v Torontu způsobila problémy tisícům obyvatel tohoto nejlidnatějšího kanadského města.

Atény, květen 2007 - Jednodenní generální stávka, kterou svolaly hlavní řecké odborové svazy, ochromila veřejnou dopravu v Aténách a způsobila zpoždění letů. Důvodem akce odborářů a státních zaměstnanců byl sporný nákup vládního dluhopisu státním penzijním fondem. Fungovala jen lodní doprava.

Berlín, březen 2008 - Berlín zasáhla na několik dní stávka zaměstnanců veřejné dopravy za vyšší platy. Před hrozícím kolapsem veřejné dopravy město zachránilo odvolání stávky strojvůdců, díky čemuž fungovala alespoň rychlodráha S-Bahn.

Londýn, listopad 2010 - Čtyřiadvacetihodinová stávka proti plánu na rušení míst ve stanicích paralyzovala londýnské metro. Podobné stávky se v Londýně v roce 2010 několikrát opakovaly.

Brusel, únor 2011 - Městskou hromadnou dopravu v Bruselu ochromila stávka, kterou vyhlásili její zaměstnanci na protest proti útokům na řidiče metra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist