Ve čtvrtek odpoledne budou zástupci zemí Evropské unie jednat o možném rozšíření Schengenu. Kandidáty, kteří by se rádi připojili k prostoru volného pohybu, jsou Rumunsko a Bulharsko.

Zatímco Evropský parlament jejich připojení už podpořil, od ministrů vnitra členských zemí se to samé nečeká. Proti jsou především zástupci Francie a Německa, kteří řeší dlouhodobý problém s masovou imigrací.

Administrativa francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho navíc minulý rok radikálně, a za hlasité kritiky z EU, řešila stavby nelegálních tábořišť právě rumunských a bulharských Romů. Tábory byly zbourány a jejich obyvatelé posláni zpět do svých vlastí.

Ještě před zahájením jednání nizozemský ministr pro imigraci Gerd Leers naznačil, že jeho země se k žádostem obou zemí vyjádří až příští rok, což by mohlo celé projednávání odsunout. "Je příliš brzy na nějaké rozhodnutí," řekl nizozemský ministr.

Při zasedání v Lucemburku se bude projednávat také samotná situace okolo afrických přistěhovalců, kteří míří především přes Tunisko k italským a maltským břehům a odtud dál do Evropy.

Kvůli francouzsko-německým protestům proti zapojení nejmladších unijních států k Schengenu, se tak očekává, že jednání bude odloženo na září. Českou republiku bude zastupovat ministr vnitra Jan Kubice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist