Po více než třech měsících boje jemenských opozičních kmenů s vojskem prezidenta Sáliha stále pokračují. V pátek ale došlo k významému posunu ve vývoji událostí. Jak tvrdí opoziční televizní stanice, Alí Abdalláh Sálih byl zabit.

K úmrtí mělo dojít během pátečního útoku na mešitu v palácovém komplexu prezidenta v Saná. Oficiální prohlášení ale smrt jemenského vůdce popírá. Byl prý pouze zraněn.

Televize Al-Arabíja uvedla, že Sálih byl při granátovém útoku na svůj palác lehce zraněn. Zahynuli ale čtyři jeho strážci a zraněn byl také vicepremiér a předseda parlamentu, který je prý v kritickém stavu. Podle agentury Reuters je mezi zraněnými i premiér.

Opoziční televize oznámila, že byl Sálih zabit. Představitelé jeho vládní strany to ale dementovali. Informaci agentuře Reuters popřel i zástupce primátora Saná, podle něhož Sálih vystoupí do hodiny na tiskové konferenci.

Agentura AFP citovala mluvčího Sálihova vládního Všeobecného lidového kongresu Tárika Šamího, podle něhož granáty mířily na mešitu, která se nachází v areálu prezidentova paláce. Na místě je údajně několik mrtvých, podle Al-Arabíji jsou to čtyři členové prezidentské gardy.

Jemen je na pokraji občanské války

V Saná se několik dní odehrávají tvrdé střety mezi vojáky a bojovníky kmene Hašídů šajcha Sádika Ahmara. Šamí řekl, že Ahmar tentokrát překročil všechny meze.

Ve chvíli pátečního útoku se tisíce lidí účastnily pohřbu padesátky lidí, kteří byli při nepokojích zabiti, připomíná server BBC News. Podle agentury Reuters se Jemen ocitl na pokraji občanské války. Zásahy proti demonstrantům si vyžádaly od února na 350 mrtvých.

Do Saná byly povolány i speciální jednotky, které byly původně nasazeny k bojům proti členům místní sekce Al-Káidy na jihu země. Mají zajistit ostrahu vládních budov. Situace v Jemenu se vyhrotila v minulých deseti dnech, v nichž o život přišla víc než polovina obětí.

Boje se ve čtvrtek přiblížily i letišti, které nakrátko přerušilo provoz. Podle Reuters je Saná rozděleno. Jižní část ovládají Sálihovi stoupenci, zatímco sever je v rukou opozičních kmenů a také armádních dezertérů.

Ozbrojené střety a politická krize prohlubují ekonomické problémy země, jejíchž 40 procent obyvatel má na den pouze dva dolary (34 korun). Lidé pociťují nedostatek potravin a chybí pracovní příležitosti. Dalším problémem Jemenu jsou separatistické tendence jižních oblastí a problémy s teroristickou sítí Al-Káida, která na území působí.

Sálih je u moci víc než 30 let a odmítá ustoupit tlaku protestů. Nepodepsal už tři nabízené dohody o předání moci. Ředitel analytického střediska v Dubaji Christian Koch řekl, že i kdyby Sálih na dohodu přistoupil, nezaručí to hladké předání moci, protože rizik je příliš mnoho.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist