Česká ambasáda požádala francouzské ministerstvo zahraničí kvůli hrozící exekuci v souvislosti z kauzou Diag Human, aby potvrdilo diplomatickou "imunitu" Českého centra v Paříži. Informaci přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD).

V budově centra totiž mimo jiné sídlí český konzulát a podle mezinárodní úmluvy nemohou být diplomatické budovy předmětem exekuce. Podle neoficiálních informací listu je právě proti Českému centru namířena exekuce, o níž v pondělí rozhodl pařížský soud.

Podle deníku na "imunitu" domu, v němž za první světové války úřadovala Česká národní rada v čele T. G. Masarykem a Edvardem Benešem, spoléhá i generální ředitel českých center v zahraničí Michael Pospíšil.

"Doufám, že nám velké nebezpečí nehrozí. Budovy Velvyslanectví České republiky v Paříži, tedy i budova konzulárního oddělení, ve které sídlí i České centrum, požívají výsad a imunit diplomatické mise. Nemohou být tedy předmětem exekučních opatření," řekl listu.

Vídeňský a následně pařížský soud podle právníka Diag Human Jana Kalvody uznaly nárok společnosti na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou ze strany České republiky. V Rakousku byla poté zabavena tři umělecká díla patřící českému státu.

Zahraniční rozhodnutí se podle Kalvody opírala o rozhodčí nález ze srpna 2008, který společnosti Diag Human přiznal náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Česká republika však s verdikty nesouhlasí, podle ní arbitráž mezi firmou a státem stále pokračuje. Nález nepovažuje za pravomocný.

Pomůže Česku precedens?

Podle Lidových novin verdikty soudů ve Vídni a v Paříži vyvolaly vlnu solidarity zahraničních galerií. Z ciziny přišla do Prahy i informace o starším precedentním rozhodnutí, které by mohlo vést k vrácení uměleckých děl, uvedl list. Renomovaný evropský právník upozornil, že v roce 2005 nařídil švýcarský soud exekuci na umělecké předměty cizího státu, konkrétně Ruska.

O zabavení děl podle LN požádala švýcarská společnost NOGA, která si tak nárokovala peníze vysouzené na Rusku v arbitrážním řízení ve Švédsku. I když ale soud v první instanci nárok uznal a díla zabavil, do případu se vložila švýcarská vláda a rozhodla, že na podobné rozhodnutí nemají v rámci mezinárodních smluv švýcarské soudy právo, píše deník.

"Podle vyjádření vlády je kulturní dědictví státu veřejným majetkem určeným k veřejným účelům a jako takové nemůže být předmětem exekuce," řekla kurátorka výstav Národní galerie v Praze Magda Němcová.

Pouhé tři dny poté, co soud exekuci nařídil, se tak díla vrátila Rusku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist