V nejbližších dvou dnech omezení kvůli vulkánu neočekává Český hydrometeorologický ústav (ČMHÚ). Mezinárodní letiště v islandském Keflavíku se díky příznivým meteorologickým podmínkám znovu otevře dnes v 21:00 SELČ.


Islandská sopka už třetí den stále chrlí popel, ale na samotném Islandu jsou meteorologické podmínky natolik příznivé, že umožňují obnovit lety, oznámil tamní letecký úřad.

Kvůli směru pohybu mraku sopečného popela krátil návštěvu Irska americký prezident Barack Obama a už večer zamíří do Británie, kde byl původně očekáván až v úterý.

Úřady na Britských ostrovech však situaci sledují s obavami. Britský meteorologický úřad totiž předpověděl, že do úterních 6:00 (8:00 SELČ) se mrak sopečného popílku rozprostře nad Irskem, Severním Irskem a Skotskem. Mluvčí leteckého úřadu CAA podle agentury Reuters na otázku, zda to povede k narušení letů, odpověděl: "Tak to v tuto chvíli určitě vypadá."

Ve svém komuniké britský úřad podle agentury AFP prohlásil, že v úterý "nelze vyloučit narušení letecké dopravy.

Jak poletí Obama?

Americký prezident Barack Obama má v úterý ráno z Irska přeletět do Británie, kam míří na státní návštěvu. Irský letecký úřad (IAA) však tvrdí, že během nejbližších 48 hodin neočekává narušení letecké dopravy kvůli vulkanickému popelu. "Možná by nějaká narušení mohla nastat koncem týdne," uvedl irský úřad.

Podle islandských geofyziků má aktivita sopky Grímsvötn zhruba stále stejnou intenzitu jako v sobotu, v první den erupce. Sloup dýmu a popela dosahuje výšky deseti kilometrů. Popílek zasáhl značnou část ostrova a padal i na hlavní město Reykjavík ležící asi 400 kilometrů západně od kráteru.

 

Výbuch islandské ledovcové sopky Grímsvötn

 

Zatímco výškové větry ženou sopečný popel na severovýchod a mrak tak pomalu obkličuje Skandinávii od severu, v nižších vrstvách atmosféry vanou větry na jih až jihozápad a šíří popílek směrem na Británii a přes ni zřejmě na Francii a Španělsko.

Evropská letecká doprava ale zatím erupcí nijak zasažena není, s výjimkou východního a centrálního Grónska. Dánské úřady oznámily, že část vzdušného prostoru nad Grónskem bude uzavřen až do půlnoci (do úterních 2:00 SELČ). Letecká doprava nad největším ostrovem světa, jenž leží západně od Islandu, bylo vyhlášeno v neděli.

Skandinávská letecká společnost SAS naopak dementovala původní zprávy, že bylo přerušeno letecké spojení se Špicberky. "Všechny naše lety na Špicberky a ze Špicberků se uskutečnily normálně," řekl AFP mluvčí aerolinek Morten Johansen.

Mrak dorazí ke Skandinávii

Přestože se předpokládá, že mrak popela v úterý dorazí až ke Skandinávii, finský letecký úřad Finnavia v úterý s omezením létání nepočítá.

Letečtí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu situaci nepřetržitě sledují a koordinují s výpočty britského střediska, které sleduje a předvídá postup sopečného popílku (Volcanic Ash Advisory Center, VAAC).

Nevylučují, že se sopečný prach rozšíří ještě více na jih a omezí leteckou dopravu mezi Evropou a Severní Amerikou. V takovém případě dají příslušnou výstrahu a pak bude na ministerstvu dopravy, zda omezí nebo zastaví leteckou dopravu nad Českem.

Výbuch islandské ledovcové sopky Grímsvötn

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist