Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je zneklidněn ruskou snahou hrát rovnocennou roli s USA v mezinárodních záležitostech. Znepokojuje ho "především vztah Ruska k jeho sousedům". Schwarzenberg to uvedl v rozhovoru pro pondělní vydání listu Kommersant. Šéf české diplomacie dnes také sdělil, že je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie.

"Gruzie je jedním z příkladů. Lze připomenout i problémy ve vztazích s Běloruskem či Estonskem," řekl Schwarzenberg. Během jednání o protiraketové obraně ruští partneři "ujišťují o připravenosti zahrnout do svého sektoru odpovědnosti země ležící mezi Evropskou unií a Ruskem". Podle ministra však všechny tyto "řeči o 'blízkém zahraničí' a 'zónách zvláštních zájmů' patří minulosti".

Pokud jde o Gruzii, Schwarzenberga zneklidňuje rozmístění relativně silných ruských vojenských kontingentů v Abcházii a Jižní Osetii, dvou separatistických provinciích, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie.

"To vážně změnilo rovnováhu sil v regionu. Vždyť těchto sil je dosti nejen na obranu Abcházie a Jižní Osetie, ale potenciálně i pro novou válku proti Gruzii. Otázka zní, k čemu jsou zapotřebí tak silné posádky na sporných územích?" upozornil.

Schwarzenberg připustil, že vliv, který v regionu vyvíjí Evropská unie, není příliš silný. Projevuje se třeba v Gruzii, kde EU napomáhá demokratickým reformám, o čemž svědčí například nedávno přijatý liberální zákon o médiích. "Režim v Gruzii není ideální, ale dnes - i díky vlivu EU - je lepší, než byl před dvěma třemi lety," soudí český ministr.

Chorvatsko do EU

Podle šéfa české diplomacie je na čase, aby Chorvatsko bylo přijato do Evropské unie. Česká republika chce, aby unie co nejdříve stanovila předběžné datum vstupu.

Přístupové rozhovory Chorvatska s EU by mohly skončit ještě za maďarského předsednictví, tedy do června, nebo možná v první části polského předsednictví, které připadá na druhou půlku tohoto roku.

"Každý by měl být přijat podle své zásluhy, podle toho, jak se mu daří, a teď je opravdu na čase, aby Chorvatsko bylo přijato," řekl český ministr při příjezdu na jednání s kolegy z dalších zemí EU.

Chorvatsko nyní dokončuje přístupová jednání. Ty tvoří 35 kapitol, jež představují jednotlivé oblasti, v nichž se právo dané země musí přizpůsobit unijním pravidlům. Záhřeb jich už uzavřel 30 a podle Česka udělal výrazný pokrok i v dalších.

Podle Schwarzenberga už není na místě dál odkládat stanovení předběžného data přistoupení Chorvatska. "Posunout mu (to) kvůli čemukoli nemá smysl," řekl.

Poté, co se dokončí přístupová jednání, je třeba vytvořit přístupovou smlouvu, kterou musí schválit všech 27 zemí unie. Následovat pak bude ratifikace ve všech členských státech.