Spojené státy oznámily, jak si představují budoucnost internetu. Chtějí se zasazovat o to, aby celosvětová počítačová síť byla otevřená a zároveň bezpečnější. Dosáhnout toho chtějí spoluprácí se soukromým sektorem i dalšími zeměmi. V Bílém domě to dnes řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Spojené státy dosud podle ní neměly ucelený přístup, jak se k internetu stavět. Různé úřady tak prosazovaly různé věci. Nyní by se to mělo změnit, protože americká administrativa představila dokument, který nazývá "mezinárodní strategií pro kyberprostor".
"USA budou na mezinárodním poli prosazovat otevřenou, provázanou, bezpečnou a spolehlivou informační a komunikační infrastrukturu, jež podporuje mezinárodní obchod, posiluje mezinárodní bezpečnost a svobodu vyjádření a inovace," uvedla dnes šéfka americká diplomacie před publikem tvořeným mimo jiné i zahraničními diplomaty.
"Nejsou to nařízení, ale vize"
Jedním dechem dodala, že nová strategie není souborem nařízení, ale základem pro diplomacii. Spojené státy chtějí dosáhnout dosáhnout globální shody v tom, jak by celosvětová počítačová síť měla vypadat.
Měla by se týkat například vymáhání práva na síti či ochrany duševního vlastnictví, ale třeba i ochrany počítačových sítí jednotlivých zemí před útoky, které mají povahu mezinárodní agrese. USA by také mimo jiné chtěly, aby vzniklo mezinárodní těleso, které by mělo kyberprostor na starost. Clintonová také znovu zopakovala, že internet by neměl vládám sloužit k potlačování nepohodlných názorů.
Samy USA terčem kritiky kvůli WikiLeaks
Představitelé americké administrativy přitom zdůrazňují, že strategie je především vizí. Různé složky vlády Spojených států podle nich v příštích měsících budou slaďovat noty tak, aby ji bylo možné uvést do praxe. Strategie by prý mimo jiné měla umožnit jiným zemím, aby americkou vládu upozornily, pokud se bude vzdalovat jejím principům.
Americké ministerstvo zahraničí od nástupu Hillary Clintonové klade velký důraz na využívání nových technologií v diplomacii. Ministryně již loni uvedla, že USA chtějí zvýšit svobodu na počítačové síti, a bojovat tak proti totalitním režimům. O několik měsíců se ale Spojené státy staly samy terčem kritiky. Čelí totiž podezření, že stály za rušením spolupráce některých velkých amerických firem se serverem WikiLeaks, který zveřejnil utajované americké diplomatické a armádní depeše.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist