S ohromením a až na výjimky obezřetně reagovali francouzští politici na nedělní obvinění dvaašedesátiletého výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna z pokusu o sexuální zneužití pokojské v New Yorku.
Pro Francii jde o prvořadou záležitost, protože tento levicový politik, běžně označovaný zkratkou DSK, vycházel z průzkumů jako jasný favorit prezidentských voleb v příštím roce. Někteří soudí, že jeho naděje dostat se do Elysejského paláce pohasly. Francouzská vláda vyzvala k respektování presumpce neviny.
"Odstrčila ho od sebe, ale odtáhl ji chodbou do koupelny, kde se podle výpovědi, kterou dala detektivům, dopustil zločinného sexuálního jednání. Chtěl ji zamknout v hotelovém pokoji. Bude obviněn ze zločinného sexuálního jednání, pokusu o znásilnění a omezování osobní svobody," uvedl mluvčí newyorské policie Paul Browne.
Strauss-Kahnův advokát Benjamin Brafman jeho vinu nepřipouští: "Odmítá všechna obvinění, která proti němu byla vznesena. To je vše, co k tomu nyní mohu říct."
Manželka šéfa MMF Anne Sinclairová za svým mužem stojí: "Obviněním vzneseným proti manželovi ani na vteřinu nevěřím. Nepochybuji, že se jeho nevina prokáže. Vyzývám ke zdrženlivosti a slušnosti."
První tajemnice Socialistické strany Martine Aubryová vyzvala stranu k jednotě. "Zpráva, která k nám v noci přišla z New Yorku, nás zasáhla jako blesk. Jsem ohromena jako všichni ostatní. Vyzývám všechny, aby počkali, jak věci opravdu vypadají," řekla.
A přidali se k ní i další socialističtí politici Jean-Marie Le Guen a Jean-Christophe Cambadélis. Oba zdůraznili, že tato aféra nejde se Straussem-Kahnem vůbec dohromady, "vůbec se mu nepodobá".
Naopak šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová překvapena není. "Jak každý ví, je pravda, že v Paříži se měsíce, ne-li roky, v politických a novinářských kruzích povídá o poněkud patologickém vztahu pana Strausse-Kahna k ženám... Po informaci z dnešního rána jsem proto ze židle nespadla."
Šéf MMF Strauss-Kahn je ve vazbě kvůli znásilnění. Měl chtít sex po pokojské - čtěte ZDE
Řekové rozhodují o budoucnosti vlády. Prohra může přiblížit státní bankrot - čtěte ZDE
Stejně kritický byl i pravicový poslanec Bernard Debré. "Samozřejmě je tu presumpce neviny, ale myslíte si, že by policie přišla do letadla pro někoho, jako je on, jenom tak?" řekl. Strauss-Kan je podle něho "málo doporučeníhodný člověk", který se "válí v sexu". "Je to nepřijatelné, pro zemi ponižující, francouzskou politiku to přijde draho," prohlásil. Cesta DSK do Elysejského paláce podle něj skončila.
"Dominique Strauss-Kahn má jako každý právo na presumpci neviny. Musíme justici umožnit, aby udělala svou práci v naprostém klidu. Mé myšlenky jsou v této těžké chvíli s tímto mužem a jeho rodinou," uvedla kandidátka socialistů v minulých prezidentských volbách Ségolene Royalová.
K možnému narušení boje proti dluhové krizi v eurozóně se vyjádřil i mluvčí řecké vlády George Petalotis. "Řecká vláda bez přerušení pokračuje ve svém protikrizovém programu," řekl.
Francouzský pravicový poslanec Dominique Paillé: "Je to kříž, který unese jen těžko. Je to naprosto omračující. Je-li to pravda, bude to historický okamžik pro francouzský politický život, ovšem v negativním smyslu."
Byla to celé past? A kdo výjimečného kandidáta na prezidenta nahradí?
Mluvčí francouzské vlády François Baroin odmítl o možné Strausse-Kahnově vině spekulovat a k tomu samému vyzývá i ostatní: "Musíme být maximálně zdrženliví v analýzách, komentářích a vývodech. Stanovisko francouzské vlády respektuje dvě zásady: právní proces v pravomoci americké justice a úctu k presumpci neviny."
Analytik Jean-Thomas Lesueur ale připomíná výjimečnost šéfa MMF pro prezidentskou kandidaturu socialistů. "Karty se rozdají znovu. Žádný socialistický kandidát se Straussovi-Kahnovi nevyrovná, takže pokud půjde o souboj levice s pravicí, Sarkozyho zkušenost bude platit víc než dřív. Sarkozymu zmizí velký soupeř, Le Penová bude mít šanci označit všechny politiky za prohnilé."
Křesťanskodemokratická bývalá ministryně Christine Boutinová se domnívá, že Straussi-Kahnovi "pravděpodobně nastražili past a on do ní spadl. Původ může být různý. Může to pocházet od Mezinárodního měnového fondu, od francouzské pravice, od francouzské levice. Ale pokud tomu tak je, zahrávat si takto s image Francie je nepřijatelné."
Politický analytik Stéphane Rozes řekl, že z nynější situace by "pokud jde o nominální hodnotu, ale ne nutně pokud jde o popularitu" mohl nejvíc vytěžit bývalý první tajemník socialistů François Hollande.
Mluvčí MMF Caroline Atkinsonová odmítla situaci komentovat. "Ředitel MMF Strauss-Kahn byl v New Yorku zatčen. Pan Strauss-Kahn má k dispozici právní poradu a MMF případ nijak nekomentuje. Všechny dotazy nechť jsou směřovány na jeho osobního právníka a na místní úřady. MMF zůstává plně funkční."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist