Hamaoka leží v oblasti, v níž se dají očekávat mohutná zemětřesení i přívalové vlny tsunami. Preventivní odstavení si vláda vyžádala po zkušenostech s jadernou elektrárnou Fukušima, kterou přírodní katastrofa poničila 11. března.
Provozovatel hamaocké elektrárny zahájil postupné vypínání trojice reaktorů v noci na pátek. Během dvou nebo tří let má navíc před komplexem vyrůst ochranný val proti tsunami.
Podle expertů mohou prefekturu Šizuoka, v níž Hamaoka leží, v nejbližších desetiletích zasáhnout až osmistupňová zemětřesení.
Odstavením hamaocké elektrárny reaguje Japonsko na potíže s fukušimskou jadernou elektrárnou, kterou v březnu poškodila po silném zemětřesení přívalová vlna tsunami.
Japonsko má 54 jaderných reaktorů. Po březnové katastrofě v nich byly provedeny důkladné inspekce.
Dělník nepřežil
Ve fukušimské elektrárně zkolaboval a poté zemřel jeden z pracovníků. Úmrtí řidiče, jenž převážel materiál, však podle provozovatele zařízení nesouvisí se zvýšenou radioaktivitou.
Šedesátník se zhroutil z neznámých příčin a zemřel po převozu do nemocnice. Na jeho těle však nebyly zaznamenány nebezpečné dávky ozáření, ujistila dnes společnost TEPCO, která fukušimskou elektrárnu provozuje.
Muž od pátku pracoval v budově, v níž se skladuje radioaktivitou kontaminovaná voda, která unikla z poškozených reaktorů. Nosil však ochranný oděv včetně masky a rukavic.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist