Libyjské vládní síly v sobotu bombardovaly a následně zničily čtyři velké nádrže ropy v západolibyjském přístavu Misuráta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na povstalce.

Jednotky Muammara Kaddáfího raketami zaútočily v Misurátě na ropné zásobníky, které jsou životně důležité pro obyvatele, jejichž město trpí už tak nedostatkem elektřiny a hrozí mu humanitární krize.

"Za několik dní už skutečně můžeme mít velkou krizi," řekl jeden obyvatel Misuráty citovaný agenturou AFP. "Chce dostat Misurátu na kolena a chce, abychom se vzdali," řekl o Kaddáfím. "Kapitulace ale nepřichází v úvahu," dodal.

Misuráta je největším městem na východě, které je pod kontrolou povstalců. Jednotky Muammara Kaddáfího útočí na město v obležení již několik týdnů, jedinou přístupovou cestou do něj je přístav.

K útokům na ropné nádrže použily vládní síly malá letadla obvykle užívaná k rozstřikování pesticidů, řekl mluvčí povstalců. Prohlásil, že nyní bude město čelit dalšímu velkému problému - nedostatku pohonných hmot.

Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje realizaci rezoluce RB OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem, ale NATO podle povstaleckých zdrojů nereagovalo.

V pátek se v Tripolisu sešli šéfové libyjských kmenů, aby vyzvali ke všeobecné amnestii, která by občanskou válku ukončila. Vydali deklaraci, v níž prohlásili, že chějí "pracovat na zákonu o všeobecné amnestii, který bude zahrnovat všechny, kdo se zapojili do povstání a pozdvihli zbraně" proti Kaddáfímu. Povstalce označili za zrádce a zavázali se, že Kaddáfího neopustí.

Koncem dubna naopak šéfové nebo zástupci 61 kmenů prohlásili v deklaraci z bašty povstání v Benghází, že chtějí vybudovat jednotnou Libyi, jakmile diktátor Kaddáfí odejde

Francie vypověděla 14 libyjských diplomatů

Libyjská vláda v pátek kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí. Tento záměr však náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem". Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech na jméno Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Po římské schůzce kontaktní skupiny, na níž byla zdůrazněna mimo jiné nutnost izolovat Kaddáfího režim, Paříž v pátek vypověděla 14 libyjských diplomatů. Francie v březnu jako vůbec první stát uznala za jediného zástupce libyjského lidu Přechodnou národní radu vytvořenou povstalci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist