Bílý dům zveřejnil detaily z rodného listu amerického prezidenta Baracka Obamy. Snaží se tak ukončit pochybnosti, jestli se Obama opravdu narodil na území Spojených států, jak to u prezidenta vyžaduje americká ústava.

Dokument má znovu potvrdit, že se 44. prezident USA 4. srpna 1961 skutečně narodil na Havajských ostrovech. Sám Obama ale celou záležitost označil za pošetilou a zdůraznil, že je čas věnovat se důležitějším věcem, jako je například státní rozpočet.

"Nebudeme schopni zvládnout naše problémy, pokud se necháme rozptylovat podružnostmi a karnevalovými vyvolávači," vzkázal Obama kritikům, aniž je konkrétně jmenoval.

Obamovo místo narození zpochybňují hlavně opoziční republikáni včetně jejich možného prezidentského kandidáta, miliardáře Donalda Trumpa. Ten dokonce najal soukromé vyšetřovatele, aby okolnosti prezidentova narození prověřili.

Nový dokument je podrobnější verzí rodného listu, který Obama zveřejnil už během své volební kampaně v roce 2008. Naskenovaná rozšířená varianta je nyní k nahlédnutí na internetových stránkách Bílého domu.

Vyplývá z ní i to, že se Barack Hussein Obama II. narodil v porodnické a gynekologické klinice královny Kapiolani v Honolulu 4. srpna 1961 v 19:24 tamního času. Římská číslice Baracka formálně odlišuje od jeho otce, který se jmenoval stejně jako syn. Jméno Hussein zděděné po otci prezident běžně nepoužívá.

Pochybovači ale i nadále tvrdí, že Obama americkým rodákem není, ale narodil se v zemi svého otce - v africké Keni.

Dokument o narození Baracka Obamy