Francie zvažuje možnost pozastavit schengenské dohody o volném pohybu osob mezi signatářskými zeměmi Evropské unie, a to s cílem čelit přílivu přistěhovalců z Tuniska a Libye přes Itálii. S odvoláním na nejmenovaný zdroj úřadu prezidenta Nicolase Sarkozyho o tom informovaly agentury Reuters a AFP.

Nepokoje v severoafrických zemích z posledních měsíců vyvolaly novou mohutnou uprchlickou vlnu, která naplno udeřila na nejblíže položenou Itálii. Ta poskytla desetitisícům Tunisanů povolení k dočasnému pobytu, aby mohli dojet za svými příbuznými a známými v Evropě. To vyvolalo nevoli hlavně Francie, kam Tunisané především směřují.

Francie v neděli vyhrotila spor tím, že zablokovala na několik hodin své hranice pro železniční spoje z Itálie. Na hranicích tak uvízl vlak s tuniskými imigranty. Řím poslal Paříži ostrou protestní nótu, ve které obvinil Francii z porušování evropských principů.

Prezident EU Herman Van Rompuy začátkem týdne prohlásil, že ani Itálie, ani Francie zatím nepodnikly nic nelegálního. Hrozí prý ale porušení ducha schengenské smlouvy. Van Rompuy také vyzval k jednání o imigrační problematice na summitu EU v Bruselu 24. června. Tato otázka bude hlavním bodem summitu Francie-Itálie, který se očekává 26. dubna v Římě.

Francie argumentuje hlavně tím, že Itálie v rozporu s dohodami umožňuje volné cestování i osobám, které nejsou s to doložit, že pro pobyt v schengenském prostoru jsou finančně soběstačné.