Do východoafghánského Benghází v pátek přiletěl americký senátor John McCain, který patří v Kongresu mezi hlavní stoupence vojenského zásahu proti Muammaru Kaddáfímu. Vyzval zde USA, aby uznaly povstaleckou Přechodnou národní radu jako jediného zástupce Libyjců.
Senátor zahájil předem neohlášenou cestu v situaci, kdy mezinárodní koalice zničila už třetinu libyjských pozemních sil, ale mezi bojujícími stranami hrozí pat a OSN varuje před narůstajícím problémem uprchlíků.
Po přistání v hlavní baště povstalců McCain rebelům vzkázal, že je považuje za hrdiny. Když projížděl Bengházím v pancéřovaném vozidle, několik Libyjců kolem něj mávalo americkými vlajkami. Senátor volal po intervenci již několik týdnů předtím, než ji minulý měsíc posvětila Rada bezpečnosti OSN.
McCain, který v roce 2008 prohrál v prezidentských volbách s Barackem Obamou, patří mezi nejvlivnější republikány v branném výboru amerického Senátu. Už v únoru volal po zásahu na pomoc libyjským povstalcům a v březnu v Senátu hájil prezidenta Obamu, který v reakci na rezoluci RB OSN vyslal letadla nad Libyi bez předběžné konzultace s Kongresem. "Kdybychom váhali, v Benghází by nezůstalo nic, co bychom mohli zachránit," řekl tehdy.
Senátor také v uplynulých dnech podporoval vyzbrojení rebelů, přestože se americká vláda k takovému kroku staví zdrženlivě. McCain to zdůvodňoval tím, že Američané nesmí Kaddáfímu dovolit, aby si upevnil moc v části země a na bojišti tak vytvořil patovou situaci.
Kritika Aliance
Senátor přiletěl do Libye den poté, co americký ministr obrany Robert Gates oznámil, že USA vyšlou do boje bezpilotní letouny. Ty by měly zajistit přesnější útoky na Kaddáfího síly. Povstalci si v uplynulých dnech stěžovali, že nálety Severoatlantické aliance proti Kaddáfímu nejsou dostatečné.
Američané do Libye posílají bezpilotní letouny Predator. Útoky teď budou přesnější - čtěte ZDE
Kaddáfího muži opět zaútočili na Misurátu. Při pouličních bojích zemřeli dva novináři - čtěte ZDE
Podle šéfa sboru náčelníků štábů americké armády Michaela Mullena ale letecké údery zredukovaly stavy Kaddáfího pozemních jednotek už o 30 až 40 procent. Admirál to v pátek řekl při návštěvě Bagdádu, i když připustil, že situace na bojištích směřuje k patu.
"Vyvíjí se to jistě k patové situaci," prohlásil Mullen. "Zároveň jsme o 30 až 40 procent zredukovali stavy jeho (Kaddáfího) hlavních pozemních sil," dodal.
Admirál se pokusil rozptýlit obavy, že se do bojů v Libyi mohou přidávat jiné militantní skupiny. Nejsou podle něj žádné známky toho, že by teroristická síť Al-Káida měla v libyjské opozici zástupce. Aktivitu prý zaznamenal u libyjské Bojující islámské skupiny, která v 90. letech proti Kaddáfího režimu bojovala a několikrát usilovala o život libyjského vůdce. V tuto chvíli však prý nejde o nic mimořádného.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist