Malé roztomilé rybičky a želvičky odteď mohou Číňané nosit vždy při sobě. Módní přívěsky v podobě plastového obalu s malým zvířátkem uvnitř se prodává v několika barvách. A cena? V přepočtu zhruba dvacet pět korun.

"Živý" doplněk se prodává téměř u každé stanice metra či u zastávky nadzemky napříč celým Pekingem. A ochránci zvířat volají po okamžitém zákazu prodeje s tím, že jde o "jasné týrání zvířat".

Jak ale připomíná server čínského listu Global Times, žádný takový zákon, který by zvířata ochraňoval, v Číně neexistuje. Vláda chrání jen volně žijící druhy.

Pouliční prodejci nabízejí zákazníkům širokou paletu barev přívesků. Voda, ve které želvy nebo někdy i dvě zlaté rybky žijí, je totiž obarvena od modré až po sytě růžovou. "Akvárko" si lidé prý mohou připevnit na klíče či tašku. A vydrží jim i několik měsíců, tvrdí prodejci.

Vypadá hezky a nosí štěstí

"Voda v přívěsku obsahuje výživné látky. Mohou žít uvnitř několik měsíců," říkají přesvědčivě zákazníkům. Ti na jejich slova slyší. Jen u stanice S'-chuej se jen za pět minut prodalo devět ozdob s želvami a jeden s rybičkou.

rybky

"Pověsím si ho v kanceláři," usmívá se třicetiletý muž, který si právě koupil jeden přívesek se želvou. "Vypadá hezky a přináší štěstí," dodává. Další žena ale reportérovi listu řekla, že si koupila jeden jen proto, aby nešťastného tvora pustila na svobodu.

Prodejci na dotaz ohledně kyslíku sice tvrdí, že to "není žádný problém". Přesto varují zákazníky, že by svá zvířátka měli pustit ze sáčku dříve, než se udusí. 

Jak ale řekl pro CNN David Neale, šéf charitativní organizace Animals Asia, živiny a kyslík, které v plastovém váčku jsou, pro život zvířete rozhodně nestačí. "Zemřou krátce poté, co je ti pytláci prodají", říká Neale.

Skupiny ochránců zvířat přesto doufají, že vláda přijme proti podobným obchodům nějaká opatření. A pokud se tak nestane, apelují alespoň na všechny, aby si nic podobného nekupovali. "Když si to nikdo nekoupí, tento obchod jednoduše zkrachuje," říká Čchin Siao-na, ředitelka asociace na ochranu zvířat Capital Animal Welfare Association.