Nejméně deset lidí zahynulo dnes odpoledne na pobaltském severu Německa na dálnici A19 při hromadné havárii, způsobené písečnou bouří. Dalších 97 lidí utrpělo zranění. Písek v ovzduší snížil viditelnost natolik, že se poblíž obce Kavelstorf srazilo přes 40 aut v obou směrech. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na policii.

Ke srážkám docházelo v plné rychlosti, trosky vozidel jsou stlačeny a zaklíněny dohromady, asi 20 aut po srážce vyhořelo.

"Když jsem ta vyhořelá auta viděl, bylo mi jasné, že muselo být mnoho mrtvých," napsal z místa reportér DPA. "Ta auta byla tak na sebe namačkaná, že z nich nikdo nemohl vyváznout," dodal.

Na dálnici spojující Berlín s přístavním a rekreačním městem Rostock byl dnes vzhledem k začínajícímu víkendu silný provoz. Kvůli havárii musela být dálnice uzavřena a objízdné trasy po vedlejších silnicích jsou značně přetížené. To mimo jiné ztížilo přepravu zraněných.

Havarovaly i tři kamiony

Sanitky rozvážely zraněné do nemocnic v Rostocku, Güstrowu a Bad Doberanu. "Povolali jsme do služby další lékaře a sestry, připravujeme dodatečná lůžka," řekl ředitel rostocké univerzitní kliniky Peter Schuff-Werner. Většina pacientů má zlomeniny, pohmožděniny, otoky a otřesy mozku.

Příčinou hromadné havárie byla zřejmě neobvykle intenzivní písečná bouře. Prudký vítr trvající od rána zdvihl v písčité přímořské krajině jemný písek z polí, ještě nezarostlých vegetací, a ve vírech ho nesl přes dálnici. Viditelnost na vozovce v důsledku toho klesla pod deset metrů. Vozidla, jejichž řidiči nepřizpůsobili rychlost špatné viditelnosti, pak zřejmě narazila do těch, která rychlost snížila.

Mezi více než 40 havarovanými osobními vozy jsou i tři kamiony, z toho jeden převážel nebezpečný náklad. Tento kamion se převrhl a zavalil pod sebou několik aut. V nich záchranáři dodatečně našli další oběti.

Co přesně způsobilo první nehodu, na kterou se pak řetězily další, není zatím známo. Podle zpravodaje DPA je ale v místě jádra nehody za lesíkem mírná terénní vlna, v níž dálnice poněkud klesá. Tam se na vozovce vytvořily písečné závěje a do aut, která u nich přibrzdila, narazily zřejmě další vozy. K hromadné havárii na závějích došlo v obou směrech, ve směru na Rostock však byla kolize mnohem větší a také jen zde hořelo.

Vzniklý požár strávil asi dvě desítky havarovaných vozů, než ho hasiči zvládli. Odstranění trosek aut zabere hodně času. Záchranářům ztěžuje práci pokračující písečná bouře, i když v mírnější podobě. Rolníci vlastnící nejbližší pozemky začali na pole rozvážet močůvku, aby snížili prašnost. Není zřejmé, nakolik to pomohlo, ale zato záchranáři pracují v neuvěřitelném zápachu, napsal zpravodaj DPA. Zatím není zřejmé, kdy bude dálnice A19 opět otevřena pro provoz.

Meteorologové nepovažují větrné bouře ženoucí písek v baltském přímoří za nic mimořádného. Zaznamenali zde vichřice o rychlosti až 117 kilometrů za hodinu, dnešní měla rychlost jen do 96 kilometrů za hodinu. Zvláštní na nynější bouři je jen to, že zasáhla neobvykle hluboko do vnitrozemí, asi 20 kilometrů od pobřeží.