Vítězem listopadových prezidentských voleb byl mezinárodně uznán Alessane Ouattaru. Jeho hlavní rival a zároveň stále úřadující prezident Laurent Gbagbo se ale nevzdal a tvrdošíjně odmítá skutečnost, že by měl odstoupit.

Nastal tak povolební pat, který trvá už několik měsíců. A vyústil v občanskou válku. Ouattarovi věrní vyzbrojení puškami ale během čtvrtka obklíčili bývalou metropoli Abidžan, aby Gbagba sesadili sami.

Předtím Ouattarovy jednotky převzaly kontrolu nad významným přístavním městem San Pedro na jihozápadě země. A stojí takřka před branami někdejšího hlavního města, prohlásil Ouattaro. A jak k tomu dodává agentura Reuters, šéf vojsk dosavadního prezidenta Phillippe Mangou se ukryl v rezidenci velvyslance JAR v Abidžanu.

Odejdi, máš na to tři hodiny

Premiér Soro z Ouattarovy vlády ve svém prohlášení vyzval Laurenta Gbagba k odchodu. Dal mu na to ale pouze dvě až tři hodiny. V blízkosti jeho paláce se už odpoledne rozmístili členové prezidentské stráže a v přilehlých čtvrtích se podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters ozývala střelba z těžkých zbraní a samopalů.

V metropoli bylo nasazeno asi 50 francouzských vojáků z jednotky dlouhodobě působící v této africké zemi, aby dohlíželi na bezpečnost. Francouzské armádní zdroje odmítly nasazení francouzských vojáků v Abidžanu jakkoli komentovat. Podle jednoho ze zdrojů se má jednat o vojáky z tisícičlenné jednotky Licorne, která dlouhodobě působí v zemi. Část jednotek měla údajně reagovat na útoky na Francouze ve čtvrti Deux Plateaux ze strany Gbagbových přívrženců, část se rozmístila na jihu města.

Vítězný kandidát teď ale s úspěšným postupem zemí vyzývá všechny síly stále ještě loajální Gbagbovi, aby se připojily na jeho stranu. "Vyzývám vás, abyste sloužili vaší zemi," uvedl podle agentury Reuters. A vojáci na jeho výzvu skutečně slyší. Do Ouattarova tábora už prý přešlo i několik generálů Gbagbovy armády.

Ouattarovi muži získaly několik měst už v úterý a ve středu obsadily i formální metropoli Yamoussoukro. Rada bezpečnosti OSN poté schválila rezoluci, která zavádí sankce proti Gbagbovi a jeho nejbližšímu okolí.

Text rezoluce opakuje nedávnou výzvu OSN k odchodu Gbagba, zakazuje používání těžkých zbraní a předpokládá zavedení zákazu cestování a zmrazení aktiv dosavadního prezidenta a jeho blízkých společníků. Během čtyř měsíců za povolební krize přišlo v Pobřeží slonoviny o život nejméně 472 lidí a téměř milion obyvatel musel opustit své domovy.

Ouattara tento týden prodloužil zákaz exportu kakaa, který trvá od konce ledna. Cílem toho je odříznout Gbagba od financí, které Pobřeží Slonoviny jako kakaová velmoc, z vývozu má. Což se projevuje na ceně kakaových výrobků a tedy i například na ceně čokolády. Přesto hlavně díky vyhlášení příměří, které inicioval Gbagbo, aby uklidnil "své" obyvatele, se ve středu cena kakaa dostala na své dvouměsíční minimum.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist