Velvyslanci 28 zemí NATO se ohledně řízení vojenských operací zatím nedohodli ani ve středu, třetí den vyjednávání. Problémy přetrvávají ohledně vztahu mezi posilováním bezletové zóny požadované Spojenými národy a vojenských operací na ochranu civilistů a tím, jak rozsáhlá má mise být, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného diplomata NATO.

Francie a Británie se dohodly pozvat v úterý do Londýna kontaktní skupinu složenou ze všech účastníků operace a navíc Africkou unii a Ligu arabských států.

Francie: NATO má mít technickou roli, nikoliv politickou

"Jde o to jasně ukázat, že operaci politicky neřídí NATO, ale tato kontaktní skupina," prohlásil před poslanci šéf francouzské diplomacie, který již dříve uvedl, že skupina bude na úrovni ministrů zahraničí. Poznamenal, že mezinárodní koalici tvoří evropské, severoamerické a arabské státy.

Také mluvčí francouzské vlády François Baroin řekl, že NATO bude mít v libyjské operaci jen technickou roli, nepovede ji politicky.

Francie je podle komentářů proti přílišnému zapojení aliance do operace z obavy z nepříznivých důsledků, jaké to může mít na postoj arabských zemí k této akci. Proti je také Turecko.

Aliance hlídkuje u pobřeží

Lodě NATO začaly ve středu hlídkovat u libyjského pobřeží s cílem prosadit zbrojní embargo, jež na Libyi uvalila OSN. V bruselském sídle Aliance to sdělil kanadský brigádní generál Pierre St. Amand.

Spojenci již zničili libyjské letecké síly a mohou volně létat nad Libyí a útočit na pozemní vojska všude tam, kde ohrožují civilisty. Řekl to ve středu zástupce britského vojenského letectva Greg Bagwell. Podle Bagwella Kaddáfího letectvo není bojeschopné a jeho obranné systémy i velitelské a kontrolní sítě jsou vážně poškozeny, takže spojenci mohou operovat nad Libyí téměř bez rizika.

"Bude to krátkodobá operace. Neumím si představit, že by soudržnost úřadů v Tripolisu kolem Kaddáfího a jeho klanu mohla dlouho vydržet," řekl Juppé na tiskové konferenci v Paříži.

Jednotky diktátora Muammara Kaddáfího podle amerického ministerstva obrany zesilují pozemní bojové operace. Spojenci proto nyní na ně zvyšují svůj letecký tlak. Řekl to ve středu americký kontradmirál Gerard Hueber, který je jedním z velitelů spojenecké operace. Vládní jednotky podle něj útočí v několika místech, a to v Misurátě i Adžabíje.

Kaddáfí povzbudil své stoupence

Diktátor Muammar Kaddáfí řekl, že byl napaden v Bab al-Azizije při nedělních leteckých útocích západních spojenců na předměstí Tripolisu. Ve středu přednesl projev před svými stoupenci. Informoval o tom britský list Daily Telegraph.

"Tuhle válku vyhrajeme," řekl Kaddáfí davu svých příznivců. "Nejmocnější leteckou obranou, zdůrazňuji nejmocnější leteckou obranou jsou lidé. Tady jsou ti lidé. Kaddáfí je jedním z nich a stojí v jejich středu. Toto je naše letecká obrana."

Kaddáfí řekl, že je to "nové křižácké tažení, které bylo zahájeno křižáckými islámskými státy".

Projev je prvním veřejným vystoupením od 15. března, kdy byly zahájeny letecké útoky spojenců. Od té doby bylo zveřejněno jen několik audio nahrávek a rozhovorů.

Při příležitosti proslovu byl spuštěn ohňostroj v libyjském hlavním městě. Lidé hlasitě jásali a stříleli do vzduchu v centru města.

Clintonová řekla v úterý v televizi BBC, že lidé blízcí Kaddáfímu už kontaktovali spojence Libye po celém světě, aby se poradili "jak se z toho dostat".

"Slyšeli jsme o tom, že ... lidé jemu blízcí kontaktují lidi z celého světa, které znají - z Afriky, Středního Východu, Evropy, Severní Ameriky a jinde - a ptají se: co máme dělat? Jak se z toho máme dostat?", řekla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist