Britský bojový letoun Tornado GR4 se blížil svému cíli – obrannému komplexu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Těsně před shozením bomb byla mise odvolána.
Speciální jednotky SAS, které na území Libye operují několik týdnů, pomáhají koaličním letounům s naváděním na cíle.
Příslušníci SAS v případě útoku na Kaddáfího sídlo letoun Tornado zastavili, protože na místě uviděli civilisty. Skupina asi 300 lidí, z velké části Kaddáfího přivrženců, posloužila jako živý štít.
V tu dobu už na cíl mířila z britské ponorky raketa Tomahawk, která zanedlouho zasáhla budovu ležící asi padesát metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty. Vládní jednotky hned na místo dopravili zahraniční novináře, aby informovali o tom, že spojenci útočí na civilisty.
Na tomto útoku lze dobře demonstrovat, jakou klíčovou roli hrají jednotky SAS. Pokud by letoun na komplex shodil bomby, velké množství civilních obětí by mělo za následek výrazně menší souhlas světa s vojenským zásahem.
Příslušníci SAS používají techniku zvanou "značkování cíle", kdy pomocí přenosných zařízení laserovým paprskem označí budovu či vojenské zařízení ze vzdálenosti několika stovek metrů. Řízené bomby nebo rakety pak dopadnou přesně do místa, kam míří laser.
Daily Mail tvrdí, že britské jednotky jsou na místě déle než tři týdny a nejsou to jediné cizí speciální jednotky, které na území Libye operují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist