Zachránění devět dnů po zemětřesení

 

Devět dní po devastujícím zemětřesení a přívalové vlně cunami se ze sutin ve městě Išinomaki u východního pobřeží Japonska podařilo vyprostit dva přeživší. Přežili osmdesátiletá žena a její šestnáctiletý vnuk v rozvalinách svého domu.

Oba se živili jogurtem a dalšími potravinami, které zůstaly v lednici zničeného domu. Chlapec, jenž uvízl v troskách střechy domu, volal o pomoc a právě jeho našli záchranáři prvního. Uvnitř poničeného objektu pak našli i jeho babičku.

Město Išinomaki se nachází v prefektuře Miagi, která byla nejvíce zasažena zemětřesením a následnou vlnou cunami z 11. března. Jenom v Miagi si přírodní pohroma vyžádala pravděpodobně přes 15.000 obětí.

 

Technikům a zásahovým jednotkám se podařilo stabilizovat tlak ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, kterou poničilo nedávné zemětřesení a vlna cunami. Zatím tak není třeba upouštět radioaktivní páru, jak inženýři původně zvažovali.

Japonská vláda oznámila, že elektrárnu bude třeba uzavřít a v žádném případě nebude znovu zprovozněna.

Země mezitím stále sčítá oběti přírodní pohromy. Policie uvedla, že mrtvých a pohřešovaných je dohromady více než 20.000. Počet potvrzených mrtvých překročil 8000.

Třetí reaktor Fukušimy 1 byl do nedělního rána třináct hodin doslova ostřelován stovkami tun vody z vodních děl nasazených provizorně k chlazení reaktorů, informovala agentura DPA. Tlak v reaktoru přestal stoupat, i když se podle agentury AP nakonec zastavil na poměrně vysoké úrovni.

Uvnitř zóny nebezpečí jaderné elektrárny Fukušima 1 proti přehřívání reaktorů bojovaly tři stovky inženýrů. "Myslím, že se situace postupně zlepšuje," řekl náměstek vedoucího japonského úřadu vlády Tecuro Fukujama. Televize NHK v jednu chvíli informovala, že v okolí objektu byl zaznamenán zhruba čtvrtinový pokles radioaktivity.

Na třetí reaktor elektrárny Fukušima se pozornost soustřeďuje mimo jiné proto, že se v něm nachází vysoce nebezpečné plutonium.

Elektřina přivedena do reaktorů 1, 2, 5 a 6

Práce pokročily také v připojování elektřiny k vodním čerpadlům určeným za normálního provozu k chlazení jaderného paliva. Technici už zapojili kabely pro přívod elektřiny k reaktorům 1, 2, 5 a 6. To by mělo umožnit spustit běžné chladící systémy.

V pondělí nebo v úterý by měl být připojen i čtvrtý blok, který v neděli vodní děla po několik hodin ochlazovala kvůli kritickému poklesu hladiny vody v bezpečnostní jímce s vyhořelým palivem. Teplota v jímkách vyhořelého paliva reaktorů 5 a 6 se podle agentury Reuters už vrátila k normálu.

Agentura Kjódó s odvoláním na úřady informovala, že oficiální bilance počtu mrtvých v důsledku živelní katastrofy dosáhla 8133; dalších 12.272 osob je pohřešováno. Policie ovšem ještě před tímto oznámením vyslovila obavu, že jenom v prefektuře Mijagi mohlo při neštěstí zahynout přes 15.000 lidí.

Dohromady je mrtvých a pohřešovaných po katastrofě v Japonsku více než 20.000. K nejpostiženějším obcím patří Minamisanriku, kde se počet obětí odhaduje na 9500.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist